Трускавецька ДПІ ГУ ДПС у Львівській області інформує, що починаючи з 01січня 2022 року з урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) Законом України від 03 червня 2021 року № 1525-IX ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам” запроваджується оподаткування електронних послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі постачання таких послуг фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, яку не зареєстровано як платника податку, особою-нерезидентом, за правилами, встановленими ст. 208 прим.1 ПКУ.
Перш за все щодо оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами на митній території України, варто зазначити, що і до внесених змін в Україні діяла концепція оподаткування нерезидентів через механізм постійного представництва.
Законом №1525 вводиться не новий податок, а розширюється коло платників ПДВ та, відповідно, впроваджуються нові механізми оподаткування для таких нових платників.
Перелік платників ПДВ доповнено нерезидентами, які не мають постійного представництва та постачають на митній території України фізичним особам, у тому числі фізичним особам – підприємцям, не зареєстрованим платниками податку на додану вартість, електронні послуги. ,
Відповідно до вимог статті 208 прим. 1 Податкового Кодексу особа-нерезидент зобов’язана подати заяву про реєстрацію як платника ПДВ, якщо за результатами попереднього календарного року загальна сума від здійснення нею операцій з постачання фізичним особам електронних послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, сукупно перевищує суму, еквівалентну 1000000 грн., яка обчислюється за офіційним курсом валюти України до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на 00 годин 1 січня відповідного року.
Особа-нерезидент, яка не досягла передбаченого у статті 208 прим. 1 Податкового Кодексу обсягу, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, може подати заяву про реєстрацію як платника податку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку звітного (податкового) періоду, з якого така особа-нерезидент вважатиметься платником податку.
Звітним періодом для нерезидентів є квартал, за який подається спрощена звітність до контролюючого органу. Така спрощена звітність може бути заповнена державною або англійською мовою.
Сплата податку здійснюється в іноземній валюті (євро або долар США) протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання спрощеної податкової декларації.
Датою виникнення податкових зобов’язань є останній день звітного (податкового) періоду, в якому здійснено оплату електронних послуг.
База оподаткування операцій з постачання особою-нерезидентом, зареєстрованою як платник ПДВ електронних послуг визначається виходячи з вартості таких послуг.
Податок становить 20% бази оподаткування та додається до вартості електронних послуг, крім операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість.
Визначення електронних послуг та їх перелік наведено у підпункті 14.1.56 прим. 5 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України.