В Буській ДПІ ГУ ДПС у Львівській області, за участі начальника відділу з надання адміністративних та інших послуг Галини Гілевич, відбулась «гаряча лінія» щодо проведення кампанії декларування активів та доходів громадян, застосування РРО.
За якими ставками ПДФО оподатковується дохід фізособи, отриманий від послідовного продажу трьох легкових авто?
Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб операцій з продажу або обміну фізичними особами об’єктів рухомого майна визначений ст. 173 Податкового кодексу.
Дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від послідовного продажу протягом звітного (податкового) року першого легкового автомобіля не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, дохід від продажу другого легкового автомобіля оподатковується за ставкою 5 відс., а дохід від продажу третього та наступного легкового (вантажного) автомобіля оподатковується за ставкою 18 відсотків.
Разом з тим, дохід фізичної особи від продажу протягом звітного (податкового) року першого та другого вантажного автомобіля, оподатковується за ставкою податку 5 відсотків.
Чи може декларант делегувати подання одноразової (спеціальної) декларації своєму представнику?
Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо, тобто особисто, декларантом. В силу прямої вимоги Податкового кодексу, фізична особа не може скористатися правом на залучення представника платника податків відповідно до ст. 19 Кодексу для подання декларації.
Разом з тим, підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ не містить інших обмежень щодо ведення справ, пов'язаних зі сплатою збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, визначеного в спеціальній декларації. Декларант вправі делегувати такі інші повноваження представнику в порядку та на умовах, передбачених ст. 19 Кодексу. Наприклад, це може бути представництво щодо надання пояснень до даних (спеціальної) добровільної декларації за запитами контролюючих органів.
Важливо пам'ятати, що нормами чинного законодавства не передбачено «перенесення» відповідальності на іншого суб’єкта у разі погашення суми грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків таким суб’єктом господарювання. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку по сплаті цього збору (в тому числі, за несвоєчасну сплату чи сплату не в повному обсязі чи не на той бюджетний рахунок) несе платник податків.
Чи потрібно кредитним спілкам застосовувати РРО при прийнятті чи видачі вкладів своїм членам?
Фінансова установа – юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов’язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать, зокрема кредитні спілки. Статтею 9 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР визначено перелік господарських операцій, при виконанні яких суб’єкти господарювання мають право не застосовувати РРО та/або ПРРО та РК. Даний перелік не включає в себе надання послуги, у тому числі фінансових у сфері кредитування.
Враховуючи викладене, при проведенні розрахунків за надані фінансові послуги з прийняттям/видачею готівкових коштів кредитні спілки зобов’язані застосовувати РРО та/або ПРРО відповідно до вимог Закону № 265.
Водночас, РРО та/або ПРРО не застосовується у разі здійснення розрахунків виключно через банківські установи.