Про актуальні питання оподаткування діяльності підприємців та застосування права на податкову знижку йшлося під час проведеного сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» в Золочівській ДПІ. З платниками спілкувався начальник інспекції Роман Денис.
- Чи включається до доходу підприємця на загальній системі помилково перерахована сума коштів на його розрахунковий рахунок, а потім повернута?
Відповідно до п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу, об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Тобто, якщо отримана підприємцем на його розрахунковий рахунок помилково перерахована сума коштів була повернута, то така сума не включається до складу доходу суб’єкта господарювання.
- За який період підприємцю потрібно подати декларацію платника єдиного податку за ставкою 2 відс, якщо заяву на сплату єдиного податку подано в середині місяця?
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду.
Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.
Першим звітним (податковим) періодом для фізичної особи – підприємця, яка обрала спрощену систему за ставкою 2 відсотки в середині податкового (звітного) місяця, буде місяць, в якому відбулася її реєстрація платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки.
- Чи можна отримати податкову знижку за користування іпотечним житловим кредитом, якщо протягом року об’єкт іпотеки був відчужений?
Платник податку – резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року. Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла. (абзац третій п. 175.1 ст. 175 ПКУ).
Житловий будинок (квартира, кімната), що будується чи придбавається, має бути визначений як основне місце проживання. Якщо протягом звітного року об’єкт іпотеки був відчужений, то фізична особа не має права на отримання податкової знижки в частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом.
Право на включення до податкової знижки суми, розрахованої згідно зі ст. 175 ПКУ, надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому, зокрема, збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання (п.п. 175.4 ст. 175 ПКУ).
Таким чином, фізична особа може включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом лише при дотриманні умов, передбачених п. 175.1 ст. 175 ПКУ.
Якщо протягом звітного року об’єкт іпотеки був відчужений, то фізична особа не має права на отримання податкової знижки в частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом.