Чинним законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на роздрібну торгівлю пивом. Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями є документом, що надає право здійснювати діяльність з реалізації алкогольних напоїв та пива за визначеним місцем торгівлі.
Детальніше в індивідуальній податковій консультації ДПС України №4254/ІПК/99-00-04-05-03-05 від 12.10.2020 р.
Товариство повідомляє, що здійснює оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Товариство запитує:
1. Чи має право Товариство при оптовій торгівлі (реалізації) алкогольних напоїв (не пиво) суб’єкту господарювання, який здійснює свою діяльність на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (пивом) без зазначення в ній площі місця торгівлі, визначити ціну товару не нижче мінімальної оптово-відпускної ціни?
2. Чи має право суб’єкт господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом), без зазначення в такій ліцензії місця торгівлі, здійснювати роздрібну торгівлю не тільки пива, а й інших алкогольних напоїв?
До запитань 1 та 2.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначені Законом України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами) (далі – Закон № 481).
Статтею 1 Закону № 481 визначено:
мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари;
оптова торгівля діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземниих суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
алкогольні напої продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;
пиво насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об’ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203;
місце торгівлі місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Згідно зі ст. 15 Закону № 481 оптова торгівля алкогольними напоями здійснюються суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії на оптову торгівлю.
Відповідно до частини десятої статті 18 Закону № 481 постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 (із змінами і доповненнями) встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.
До суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі, зокрема алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень (ст. 17 Закону № 481).
Отже, при здійсненні діяльності з оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями суб’єкти господарювання повинні дотримуватись, серед іншого, встановлених мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на такі напої.
Крім цього, згідно з п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють, зокрема, виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, перрі (без додання спирту) та столових вин). До четвертої групи платників єдиного податку віднесені сільськогосподарські товаровиробники.
Враховуючи зазначене, чинним законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на роздрібну торгівлю пивом. Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями є документом, що надає право здійснювати діяльність з реалізації алкогольних напоїв за визначеним місцем торгівлі. При цьому суб’єкту господарювання, який отримав ліцензію на продаж алкогольних напоїв у місці торгівлі площею менше 20 кв. м та або знаходиться на спрощеній системі оподаткування, при здійсненні діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями необхідно враховувати обмеження, встановлені законодавством.