Управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Львівській області поінформувало з якими запитаннями найчастіше зверталися платники податків у телефонному режимі
Невчасне повідомлення громадян про зміну облікових даних призведе до судових тяганин з погашення податкових боргів
Відповідно до Податкового кодексу України податкове повідомлення -рішення (далі – ППР) про сплату податку надсилається платнику за місцем його реєстрації.
Інформація щодо місця реєстрації – це інформація внесена до інформаційних баз податкової служби на момент, коли громадяни звертались до податкових органів з метою отримання ідентифікаційних кодів. Протягом місяця після зміни місця реєстрації громадянин зобов’язаний повідомити про такі зміни контролюючий орган, де він поставлений на облік, подавши заяву форми 5 ДРП. Якщо платник не повідомляє ДПС про зміну реєстрації – ППР надсилається на адресу, інформація про яку міститься в контролюючому органі, тобто стару адресу. Таким чином платник не ознайомлений із сумою проведених нарахувань податку. Внаслідок чого, після настання терміну (60-ти днів з дати вручення) по несплачених ППР виникає податковий борг.
Податковий борг – сума узгодженого грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений Податковим кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, податковий борг з того чи іншого податку – це не лише податкове зобов'язання не сплачене у встановлений строк, але й штрафні санкції та пеня, нараховані на суму такого зобов'язання.
У випадку виникнення податкового боргу у платника податків йому спочатку надають можливість погасити його у добровільному порядку, а для цього здійснюються заходи запобіжного характеру. Такому платнику надсилають податкову вимогу з повідомленням, що все його майно і майнові права перебувають у податковій заставі до повного погашення податкового боргу. Порядок направлення органами державної податкової служби податкової вимоги платникам податків затверджено Наказом Мінфіну України від 30.06.2017 №610 відповідно до статей 59 та 60 глави 4 розділу ІІ Податкового кодексу України. Згідно зазначеного порядку податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному абзацом третім пункту 6 розділу ІV.
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, така податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
У разі якщо платник податків самостійно не погасив суму податкового боргу до нього вживаються заходи примусового характеру, які розпочинаються в терміни від дати вручення податкової вимоги.