Не завжди в платника виходить вчасно сплатити податки. Причин може бути досить багато: і недостатність коштів,людський фактор у прорахунках термінів сплати, форс мажорні обставини, і т.д. У зв‘язку з чим виникає податковий борг, саме при виникненні податкового боргу до платника податків застосовується податкова застава.
Податкова застава – це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов’язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений ПКУ.
Слід зазначити, що право податкової застави відповіднодост. 89 Податкового кодексу України поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні ), а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У випадку сплати податкового боргу майно платника звільняється з податкової застави.
Враховуючи вищезазначене, платникам податків слід відповідально ставитись до своєчасної сплати податків, в першу чергу до самостійно задекларованих зобов’язань, так як при такій несплаті збільшується сума боргу, а відповідно і загроза неплатоспроможності такого платника, що у свою чергу породжує нехватку обігових коштів для ведення господарської діяльності, та неможливість самостійного продажу активів платника, так як вони перебуватимуть у податковій заставі.