Фахівцями управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області проведено аналіз запитань з якими найчастіше зверталися платники податків Львівщини за телефонами “гарячої лінії” з питань оподаткування податком на додану вартість юридичних осіб та надали роз’яснення на актуальні запитання.
Комунальне некомерційне підприємство - Лікарня надає послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб, згідно з переліком випадків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2024 року № 781 ,,Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб”. Чи звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання лікарнею послуг з медичного обслуговування населення за додаткову плату від фізичних осіб, а саме послуги: ,,спеціалізована медична допомога в плановому порядку у стаціонарних умовах з самостійним вибором лікуючого лікаря”?
Постановою КМУ від 05 липня 2024 року № 781 ,,Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб” (далі – Перелік № 781) затверджено перелік випадків, за яких заклади охорони здоров'я державної та комунальної форми власності можуть надавати послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб. Зокрема, п.6 Переліку № 781 визначено, випадок, за яким юридичні і фізичні особи здійснюють оплату додаткових послуг, а саме: ,,cамостійний вибір лікуючого лікаря під час надання спеціалізованої медичної допомоги у плановому порядку у стаціонарних умовах” .
Операції з постачання послуг з медичного обслуговування населення (медична послуга) закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг звільняються від оподаткування ПДВ, крім послуг, визначених підпунктами ,,а” – ,,о” пп. 197.1.5 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).
Для звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з охорони здоров’я мають виконуватися наступні умови:
такі послуги надаються закладами охорони здоров’я;
заклад охорони здоров’я має ліцензію на постачання таких послуг;
такі послуги не перераховані у підпунктах ,,а” – ,,о” пп. 197.1.5 п. 197.1 ст. 197 Кодексу.
Якщо не дотримана хоча б одна із зазначених умов, операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
У разі якщо платна послуга, зокрема, ,,спеціалізована медична допомога в плановому порядку у стаціонарних умовах з самостійним вибором лікуючого лікаря” належать до послуг, які перераховані у підпунктах ,,а” – ,,о” пп. 197.1.5 п. 197.1 ст. 197 Кодексу, то операції з їх постачання оподатковуються ПДВ на загальних підставах за основною ставкою 20 відсотків.
З питання правомірності віднесення послуги з медичного обслуговування населення за додаткову плату, зокрема, ,,спеціалізована медична допомога в плановому порядку у стаціонарних умовах з самостійним вибором лікуючого лікаря”, яка надається Лікарнею, до відповідної категорії послуг з медичного обслуговування населення, ГУ ДПС у Львівській області рекомендує звернутися до Міністерства охорони здоров'я України як головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров'я.
Товариство здійснює постачання товарів кінцевим споживачам – неплатникам ПДВ. Доставка таких товарів здійснюється через поштових операторів, кошти за товар надходять від платіжних установ, з якими укладено договори про надання платіжних послуг. Чи є можливість складання за такими операціями, податкових накладних за щоденними підсумками операцій?
Згідно з п. 187.1 ст. 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: (або дата зарахування коштів від покупця/замовника, або дата відвантаження товарів, або оформлення документа на постачання послуг).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін (пп. 197.1.5 п. 197.1 ст. 197 Кодексу).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/ небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ст. 201 Кодексу).
Згідно з п. 201.4 ст. Кодексу податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі, зокрема:
здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок постачальника).
Податкова накладна за щоденними підсумками операцій може бути складена у разі здійснення протягом дня операцій з постачання товарів/послуг кінцевим споживачам – неплатникам ПДВ, розрахунки за які проводяться за готівку в один із способів, визначених п. 201.4 ст. 201 Кодексу (зокрема, через небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок постачальника)).
Водночас у разі, якщо відвантаження товарів/послуг постачальником та їх оплата покупцем через небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій здійснюються не протягом одного календарного дня (у різні дати), то за такими операціями не може бути складена податкова накладна за щоденними підсумками операцій. У даному випадку застосовуються загальні правила складання податкових накладних.