Фахівцями управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області проведено аналіз запитань з якими найчастіше зверталися платники податків Львівщини за телефонами “гарячої лінії” з питань оподаткування податком на додану вартість юридичних осіб та надали роз’яснення на актуальні запитання.
Якою датою реєструється податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної в ЄРПН після прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН?
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі-ПКУ) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 зі змінами і доповненнями, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання, зокрема, події прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 визначено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Таким чином, після прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної реєструється в ЄРПН тією датою, за якою податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної було надіслано до ДПС з метою реєстрації в ЄРПН, що зафіксовано у квитанції
Комунальне некомерційне підприємство - Лікарня надало Замовнику (відділу освіти), згідно з укладеним договором, окремі платні медичні послуги, зокрема, з проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників бюджетних установ з нарахуванням ПДВ. Замовником (відділом освіти) за надані послуги було сплачену суму згідно з договором, включаючи суму ПДВ. При цьому Замовником (відділом освіти) було пред’явлено Лікарні претензію щодо повернення сплаченої суми ПДВ.
Як повернути Замовнику (відділу освіти) кошти за надання окремих платних медичних послуг з проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників бюджетних установ, якщо такі послуги звільнені від оподаткування ПДВ?
Постановою КМУ від 23 травня 2001 року № 559 затверджений Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, та Порядок проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок (далі – Порядок № 559).
Відповідно до Порядку № 559 проводяться обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, та видача їм особистих медичних книжок. Вказаною постановою профілактичні медичні огляди прирівняні до обов’язкових медичних оглядів.
Відповідно до пп. 197.1.5 п. 197.1 ст. 197 р. V ПКУ операції з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ, крім послуг, визначених підпунктами «а» – «о» пп. 197.1.5 п. 197.1 ст. 197 р. V ПКУ.
Отже, для звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з охорони здоров’я мають виконуватися наступні умови:
такі послуги надаються закладами охорони здоров’я;
заклад охорони здоров’я має ліцензію на постачання таких послуг;
такі послуги не перераховані у підпунктах «а» – «о» пп. 197.1.5 п. 197.1 ст. 197 р. V ПКУ.
Якщо не дотримана хоча б одна із зазначених умов, операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Лікарня, яка здійснювала постачання Замовнику (відділу освіти) медичних послуг з нарахуванням ПДВ, якщо такі операції підлягали звільненню від оподаткування ПДВ, зобов’язана забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ.
Лікарня та Замовник (відділ освіти) таких послуг мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була нарахована (сплачена) у складі вартості придбаних послуг та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими послугами, має бути або повернута замовнику, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
При здійсненні такого коригування Лікарня зобов’язана:
скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була попередньо складена на операцію з постачання Замовнику (відділу освіти) послуг з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених послуг;
скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання Замовнику (відділу освіти) послуг, яка підлягала звільненню від оподаткування ПДВ, без нарахування ПДВ (з позначкою «Без ПДВ»).