Головне управління ДПС
у Львівській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

«Гаряча лінія» - про декларування доходів

опубліковано 14 лютого 2015 о 14:45

10 лютого Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено сеанс телефонного зв’язку "гаряча лінія" з питань декларування доходів громадянами за підсумками 2014 року, нововведень, які набули чинності з 1 січня 2015 року в оподаткуванні фізичних осіб та стосуються податку на доходи фізичних осіб, податку на майно, єдиного соціального внеску, військового збору, штрафних санкцій за порушення трудового законодавства, пов’язаних з приховуванням виплат працівникам.

На запитання платників податків відповідав начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Львівській області Володимир Коваль.

Пропонуємо Вашій увазі актуальні питання-відповіді.

Володимир Богданович скажіть, будь ласка, в яких випадках громадяни у 2015 році зобов’язані подати декларацію про майновий стан і доходи?

Громадяни зобов’язані подати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо протягом 2014 року отримували доходи з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався, але не є звільненими від оподаткування, зокрема це:

 • спадщина (дарунок) від осіб, які не є членами сім'ї першого ступеня споріднення;

 •  доходи від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу (обміну) власного майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо;

 • доходи від продажу інвестиційних активів, якщо їх вартість у 2014 році перевищує 1710 грн.;

 • доходи від двох і більше податкових агентів одночасно і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих такими податковими агентами за 2014 рік перевищила 146160 гривень (1218 грн.*120);

 • іноземні доходи;

 • нецільову благодійну допомогу, якщо її загальна сума у 2014 році перевищувала 1710 грн.;

 • дохід, отриманий як додаткове благо;

 • інші доходи з яких не сплачено податок на доходи фізичних осіб.

А в яких випадках у 2015 році декларація по майновий стан і доходи не подається?

Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

 • від податкових агентів, які згідно з Кодексом не включаються до загального річного оподатковуваного доходу;

 • виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого доходу;

 • від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;

 • у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку або з яких сплачено податок;

 • у формі заробітної плати від двох і більше податкових агентів і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів виплачених такими податковими агентами не перевищує ста двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. У 2015 році ця сума становить 146 160 гривень.

Доброго дня. Я є громадянкою Росії. Минулого року отримала спадок в Україні Прошу сказати, як оподатковується спадщина, отримана громадянином іноземної держави?

При отриманні будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, незалежно від їх ступеня споріднення зі спадкодавцем, такий дохід оподатковується за ставками 15% (20%).

Оскільки згідно з п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину, то нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину лише за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об'єкта спадщини.

Підкажіть, будь ласка, якими способами можна подати декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу?

Податкова декларацію про майновий стан і доходи можна подати до контролюючого органу в один із таких способів за вибором платника податку:

- особисто платником або уповноваженою на це особою;

- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.

При цьому поштове відправлення слід здійснити не пізніше, ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації, а при поданні в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін.

Крім цього слід зазначити, що обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку покладається на таких осіб:

опікуна або піклувальника - щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;

спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців) - щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;

державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.

Які строки сплати податкових зобов’язань, визначених у декларації про майновий стан і доходи ?

Фізична особа зобов’язана самостійно визначити суму податкового зобов’язання в поданій нею декларації про отримані доходи протягом 2014 року та сплатити зазначене податкове зобов’язання до 1 серпня 2015 року.

Які документи необхідно подати з метою отримання податкової знижки за навчання ?

У разі подачі декларації про майновий стан і доходи з метою отримання податкової знижки за навчання батьки повинні надати такі документи:

- ксерокопія та оригінал договору з навчальним закладом;

- ксерокопії та оригінали квитанцій про сплату за навчання у 2014 році;

- ксерокопія та оригінал свідоцтва про народження дитини;

- ксерокопія та оригінал ідентифікаційного номеру дитини;

- ксерокопія та оригінал ідентифікаційного номеру батьків;

 довідка про нараховану заробітну плату, утриманий податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок.

У декларації слід зазначити (підтвердити), що другий з батьків не користується правом на податковий кредит на таке навчання.

Якщо декларацію про майновий стан і доходи з метою отримання податкової знижки за навчання подає студент який працює, він повинен надати такі документи:

- ксерокопія та оригінал договору з навчальним закладом;

- ксерокопії та оригінали квитанцій про сплату за навчання у 2014 році;

- ксерокопія та оригінал ідентифікаційного номеру

- довідка про нараховану заробітну плату, утриманий податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок.

Якщо у договорі не зазначено кількість місяців навчання, то довідку з навчального закладу щодо кількості місяців навчання (тривалість семестрів) у звітному податковому періоді (році).

Чи має право на податкову знижку батько студента, який фактично здійснював оплату за навчання, якщо студент працював і отримував заробітну плату?

Якщо студент протягом року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на її утриманні.

Водночас, якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.

Який термін повернення ПДФО платнику податку внаслідок застосування права на податкову знижку?

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Якщо людина володіє кількома об'єктами житлової нерухомості, які окремо не підпадають під оподаткування, чи сумуватимуться загальні площі для визначення податку на нерухомість?

За наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного або різних типів, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Кодексу та пільги органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об'єктів (у разі її встановлення), та відповідної ставки податку

Яким чином визначатимуться пільговики - за соціальним статусом чи в кожному випадку окремо?

Податковим кодексом визначено, що сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Разом з тим Податковим кодексом передбачено, що сільським, селищним, міським радам не дозволяється встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.

Прошу відповісти за який рік в цьому році сплачуватиметься податок на нерухоме майно? З якого числа люди отримуватимуть повідомлення щодо сплати податку на нерухомість, в який термін треба буде сплатити податок?

Податкові повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку – фізичній особі контролюючим органом за місцем його податкової адреси до 1 липня року, що настає за звітним роком.

Таким чином, у 2015 році фізичним особам платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податок буде нараховуватися контролюючими органами за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації) за 2014 рік в наступному порядку:

у період з 01 січня по 31 березня 2014 року з житлової площі, а з 01 квітня по 31 грудня 2014 року з загальної площі об’єктів житлової нерухомості.

Зауважу, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.