Нещодавно у Львівській ДПІ відбулася зустріч-тренінг щодо новацій в застосуванні РРО/ПРРО в 2022 році.
Фахівці податкової пояснили присутнім, що з 1 січня 2022 року касові апарати для ФОПів деяких груп стали обов’язковими. Підприємці повинні використовувати у своїй діяльності або реєстратори розрахункових операцій (РРО), або програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО).
Касові апарати для ФОПів з січня 2022 року потрібні всім підприємцям другої-четвертої груп спрощеної системи оподаткування для проведення будь-яких розрахункових операцій.
Розрахункові операції виконує бізнес, який отримує гроші від кінцевих покупців у формі готівки, жетонів, талонів або розрахунків з використанням банківських карток та інших платіжних систем.
Тобто з січня 2022 року касовий апарат повинні використовувати ресторани, кафе, турагенції, туроператори, готелі, інтернет-магазини, продавці текстилю, магазини секонд-хенду, ювелірних виробів і всі фізособи-підприємці другої, третьої та четвертої груп.
Якщо у сфері роздрібної торгівлі та послуг підприємство приймає оплату готівкою або платіжними картками, то воно має використовувати РРО, а покупцеві повинен видаватися фіскальний чек. У разі онлайн-оплати чек видається в місці видачі передплаченого товару.
Використання касових апаратів ФОПами другої та третьої груп обов’язкове, якщо їхній річний обіг перевищує 220 мінімальних зарплат (1,3 млнгрн).
Щойно обіг у календарному році перевищив цю суму, підприємець має з першого числа наступного кварталу розпочати використання РРО.
Незалежно від обігу, повинні використовувати РРО або ПРРО (програмний реєстратор):
Якщо кур’єр поштової служби, служби доставки або іншого сервісу приймає оплату для подальшої передачі продавцю у відділенні або при доставці (зокрема якщо це післяплата), він повинен використовувати РРО та видавати клієнту фіскальний чек на отримані гроші. Найчастіше це касовий апарат або мобільний фіскальний реєстратор.
У разі торгівлі підакцизними товарами (зокрема спиртними напоями) застосування РРО є обов’язковим, незалежно від обігу та організаційної форми.
А кому ж не потрібно використовувати у своїй діяльності РРО/ПРРО?
З 1 січня 2022 року касові апарати не потрібні ФОПам першої групи. Це ті підприємці, які не мають найманих працівників, займаються роздрібною торгівлею за готівку на ринках.
Якщо підприємець працює з такими ж ФОПами і юридичними особами та здійснює розрахунки через банк, то у нього не буде таких угод, які підлягатимуть застосуванню реєстратора.
Але, щоб не встановлювати касовий апарат, дохід ФОПів першої групи не повинен перевищувати 1,002 млн грн.
Також підприємці, які сплачують єдиний податок і займаються роздрібною торгівлею на території села, мають право виконувати розрахунки без застосування РРО та ПРРО. Але їм все одно потрібно вести розрахункову книжку з квитанціями та книгу обліку розрахункових операцій.
Також, в світлі останніх змін, фахівці податкової нагадали платникам щодо одноразового (спеціального) добровільного декларування - що це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.
Крім того, податківці пояснили платникам, які цікавилися, питання щодо отримання податкової знижки для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання. Вони пояснила, що це - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.
Також, податківці інформували про право громадян України подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію із зазначенням активів, що їм належать, і з яких не були сплачені податки і збори до 1 січня 2021 року. При цьому у добровільній декларації не потрібно вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів.
Інформували суб’єктів господарювання про позитиви, передбачені Законом України від 03.06.2021 № 1525-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам» (далі – Закон № 1525), щодо удосконалення податкового законодавства та дотримання принципу справедливості оподаткування при надані особами-нерезидентами електронних послуг (в основному реклами в мережі Інтернет).