Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Дрогобицька ДПІ: «Гаряча лінія» - про зміни у податковому законодавстві

опубліковано 16 січня 2025 о 10:28

Заступником начальника ДПІ - начальником відділу обліку об’єктів оподаткування Дрогобицької державної податковоїінспекції Головного управління ДПС у Львівській області Павлом Хохуном проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Новації в податковому законодавстві».

Ці питання стосуються окремих змін в оподаткуванні, внесених до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) від 10 жовтня 2024 року  № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану», який набирає чинності з 01 грудня 2024 року   (далі – Закон № 4015).

Пропонуємо Вашій увазі відповіді на деякі із питань, які були обговорені під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».

- Які основні зміни ставки військового збору для фізичних осіб?

Зміна ставки військового збору для фізичних осіб на заробітну плату, доходи від банківських депозитів, оренди нерухомості, виграшів та інших доходів збільшується з 1,5 відс. до 5 відс. і набуває чинності з 1 грудня  2024 року.

- Які основні зміни ставки військового збору для фізичних осіб – підприємців?

Для фізичних осіб – підприємців першої, другої та четвертої групи платників єдиного податку обов’язок сплати військового збору з’являється   з 1 січня 2025 року.

Для першої, другої та четвертої групи платників єдиного податку – 10 відс. від розміру мінімальної заробітної плати встановленої на початок 2025 року     (8 тис грн). Таким чином 800 гривень на місяць;

Для третьої групи платників єдиного податку – 1 відс. від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.

- Яка ставка військового збору, якщо зарплата за листопад виплачується у грудні 2024 року?

Пунктом 2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону   № 4015 передбачено, що доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 Кодексу, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.

Тобто з доходів, нарахованих у листопаді 2024 року (та раніше), утримуємо військовий збір за ставкою 1,5 відсотка. Відповідно, якщо у грудні 2024 року виплачується зарплата за листопад, то військовий збір з такої зарплати утримується за ставкою, яка діяла у листопаді – 1,5 відсотка. Адже саме така ставка діяла на момент її нарахування.

- Яка ставка військового збору відпускних нарахованих у листопаді та у грудні 2024 року?

Відпускні для цілей утримання військового збору потрібно поділяти по періодах, за які вони нараховані. А саме, до доходу (частини доходу) у вигляді заробітної плати за час перебування платника податків у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 відс., а за час перебування платника податків у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 5 відс. незалежно від того, коли проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів.

- Як стосовно нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору для військовослужбовців?

Для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту ставка військового збору залишається 1,5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом  1 підпункту 1.2 пункту 161 підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу. Крім того, додатково зазначаємо, що залишено без змін положення Кодексу, відповідно до яких у період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

- Які зміни подання об’єднаної звітності з податку на доходи, військового збору та єдиного внеску?

Із 1 січня 2025 року відбудеться зміна звітного періоду подачі роботодавцями Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого внеску – з квартального на місячний. Це також означає, що термін, який відводиться на звітування, скоротиться з          40 календарних днів до 20 календарних днів.

Це рішення має на меті підвищити контроль за надходженнями до бюджету, а також дозволить державним органам оперативніше дізнатися про:

нараховані та виплачені фізичним особам суми;

прийняття та звільнення працівників;

укладення та припинення із фізичними особами цивільно-правових договорів тощо.

- Де розміщено реквізити рахунків для сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів до бюджету?

В Центрах обслуговування платників податків, на офіційному вебпорталі відповідного територіального органу ДПС або на вебпорталі ДПС за посиланням: Головна/рахунки для сплати платежів

Всі додзвонювачі отримали вичерпні відповіді та роз’яснення на запитання, які їх цікавили.