Сьогодні, 29 січня 2020 року у приміщенні Городоцької районної філії Львівського обласного центру зайнятості, відбулася робоча зустріч за участі заступника начальника управління - начальника відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Городоцького ГУ ДПС у Львівській області Козирєва М.С., директора Городоцької районної філії Львівського обласного центру зайнятості Окрепкого Т.М., заступника директора – начальника відділу організації працевлаштування населення Городоцької районної філії ЛОЦЗ Герасимчук В.І., начальника відділу взаємодії з роботодавцями Брудної Л.С.
Мета зустрічі – обговорення проблем легалізації зайнятості населення та детінізації заробітної плати. Присутні погодилися, що значна частина роботодавців усвідомлює важливість легальної виплати заробітної плати і працює в законодавчому полі, але є випадки, коли роботодавці допускають порушення чинного законодавства. Часто працівники отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну (або на рівні мінімальної), а решту зарплати - у «конверті». Таким чином роботодавці ухиляються від сплати податку. Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу. Це робиться роботодавцями для того, щоб мінімізувати витрати та отримати максимальний прибуток. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично. Працівник не має ніяких доказів для підтвердження дійсного розміру своєї зарплати і трудового стажу. Виплачуючи заробітну плату неофіційно в «конвертах», роботодавець позбавляє свого працівника права на основну та додаткову відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу, на допомогу по безробіттю, на гарантії за колективним договором, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та на пенсійне забезпечення.
Було наголошено, що роботодавцям варто пам’ятати: рівень соціального захисту найманих працівників значною мірою залежить від офіційного розміру їхньої заробітної плати. Адже йдеться не лише про майбутнє пенсійне забезпечення, а й про всі соціальні гарантії та виплати, які існують у державі.
Максим Козирєв наголосив, що легалізація трудових відносин включає в себе, в основному, два аспекти: це легалізація зайнятості та легалізація заробітної плати.
Інколи підприємства (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну - мінімальну і неофіційну. Це вигідно роботодавцю, і працівник, ніби, не ображається, і все знаходиться в межах правового поля..
Тарас Окрепкий повідомив, що нашим завданням є довести до всіх учасників ринку праці інформацію, що ті, хто намагається мінімізувати витрати, використовуючи працю громадян без оформлення трудових відносин, мають негайно вжити всіх необхідних заходів і усунути порушення в найкоротший термін. Інакше доведеться витрачатись набагато більше, ніж сплачувати податки за легально працевлаштованого працівника, нести суттєві збитки через сплату колосальних штрафів. А працівники повинні зрозуміти, що небезпека «тіньової» зарплати, як і «тіньової» зайнятості, полягає не тільки у тому, що бюджет недоотримує кошти, мінімізуються надходження до Пенсійного фонду, а особливо в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію та інші соціальні виплати, які відповідають рівню їхньої реальної зарплати.
Отримання заробітної плати в «конверті» – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян, а відсутність запису в трудовій книжці і зовсім позбавляє працівників пенсійного стажу. Адже нарахування страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати.
Л.Брудна повідомила, що із зростанням з 1 січня 2020 року мінімальної заробітної плати зросли і штрафні санкції за порушення законодавства про працю.
Наприклад, за використання нелегальної праці, відповідно до статті 265 КЗпП, передбачена відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного незадекларованого працівника, і з 2020 року вона становитиме 141 тис.690 грн. (це на 16500 грн. більше, ніж минулого року).Роботодавцям варто звернути увагу, що при виявленні одного нелегального працівника, доведеться заплатити штраф, якого б вистачило на сплату ЄСВ за цього ж працівника більше ніж на 11 років.
Вікторія Герасимчук повідомила, що службою зайнятості спільно із соціальними партнерами проводиться широкомасштабна інформаційно – роз’яснювальна робота з населенням та роботодавцями щодо належного оформлення трудових відносин та проводяться різноманітні заходи з вищезгаданої тематики.
Підсумком зустрічі стало твердження, що питання «тіньової» зайнятості і заробітної плати і надалі залишається болючим для нашої країни та громадян. Тому необхідно постійно привертати увагу роботодавців та найманих працівників до негативних наслідків «тіньової» зайнятості таборотися із цією проблемою об’єднавши зусилля.