Днями у Дрогобицькій ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо особливостей нарахування податку на нерухоме майно, сплаченого фізичними особами, що є власністю житлової нерухомості. На питання додзвонювачів відповідав начальник Дрогобицького відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування ГУ ДПС у Львівській області Олег Кручай.
Наводимо найцікавіші запитання та відповіді на них.
Фізична особа отримала у власність нерухомість в другій половині року. Як вона буде оподатковуватись?
Податок з новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової нерухомості сплачується фізичною особою - платником починаючи з місяця, у якому виникло право власності на такий об'єкт.
Орган державної податкової служби направляє податкове повідомлення рішення зазначеному власникові після одержання інформації про виникнення права власності на такий об'єкт.
Що робити, якщо фізична особа не отримала повідомлення-рішення про сплату податку, але є власником нерухомості?
У такому випадку необхідно звернутися до органів податкової служби за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних, зокрема, щодо об’єктів житлової або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку.
Чи надається пільга зі сплати податку на нерухоме майно на квартиру, що здається в оренду?
Пільги з податку на житлову нерухомість не надаються на об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Чи є пільги зі сплати податку на нерухомість?
Пільги щодо сплати податку на нерухоме майно у Податковому кодексі передбачено лише для фізичних осіб.
Для громадян пільги передбачено у вигляді зменшення бази оподаткування об'єктів житлової нерухомості та повного або часткового їх звільнення від сплати податку. Зокрема, база оподаткування об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичної особи зменшується: для квартири – на 60 м2; для житлового будинку – на 120 м2.
Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період. Воно застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа – платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, що перебуває в його власності.
Хто встановлює ставки податку на нерухомість ?
Ставки податку на нерухоме майно встановлюються сільською, селищною або міською радою в таких розмірах: за 1 м2 житлової площі об'єкта житлової нерухомості.
Хто буде обчислювати цей податок та який порядок його сплати?
На основі відомостей органів державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органів, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб податкові органи звітного року обчислюють розмір податку на нерухоме майно для фізичних осіб і до 1 липня надсилають за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, а також платіжні реквізити. При цьому платники можуть звернутися до органів державної податкової служби для звірки даних щодо площі житлової нерухомості, податкових пільг, ставок та нарахованої суми податку на нерухоме майно. Сплачується податок на нерухоме майно за місцем розташування об'єкта оподаткування і зараховується до відповідного бюджету. Фізичні особи сплачують цей податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження цієї фізичної особи з повідомленням про вручення.
У разі, якщо пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність осіб за місцезнаходженням, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причинення невручення.