У Сокальській державній податковій інспекції ГУ ДПС у Львівській області відбулась «гаряча лінія» на тему «Порядок заповнення та подання декларації про майновий стан і доходи, у зв’язку з отриманням права на податкову знижку за підсумками 2019 року». На цю тему ТРК ,,Сокаль” поспілкувалося з начальницею Сокальської ДПІ Оленою Наумчук.
Пропонуємо вашій увазі найцікавіші питання та відповіді на них.
Який граничний термін подання декларації про майновий стан та доходи в зв’язку з отриманням права на податкову знижку за підсумками 2019 року?
Подати декларацію на отримання відшкодування податкової знижки за витратами 2019 року можна до кінця поточного року, тобто 31 грудня 2020 року включно.
Чи можна подати декларацію на повернення коштів онлайн?
Щоб повернути витрачені кошти необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи та пакет необхідних документів.
Подати декларацію можна особисто або уповноваженою на це особою або надіслати поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення – не пізніше, ніж за 5 днів до завершення строку подання.
Однак найзручнішим та найшвидшим є подання декларації онлайн, у тому числі з використанням електронного сервісу «Електронний кабінет платника». Для користування електронним сервісом слід отримати цифровий підпис для авторизації.
Детальніше про можливості електронних сервісів можна дізнатися на веб-порталі ДПС: https://cabinet.tax.gov.ua.
Які витрати належать до витрат, що дозволяють отримати податкову знижку?
Перелік витрат, за якими платник має право на застосування податкової знижки визначено п. 166.3 ст. 166 Податкового Кодексу України. Зокрема, до таких витрат віднесено витрачені кошти на оплату навчання в дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти; частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом; пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям; страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення та ін.
Чи є окремі вимоги до оформлення договору для отримання податкової знижки з витрат на навчання?
Закон України «Про освіту» визначає, що розмір та умови оплати за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, за надання додаткових освітніх послуг встановлюються договором. Договір укладається між закладом освіти і здобувачем освіти (його законними представниками) та/або юридичною чи фізичною особою, яка здійснює оплату.
При цьому у договорі про навчання повинно бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові особи, яка буде безпосередньо навчатися (дитини).
З метою використання права на податкову знижку платник податків може включити фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), та копіями договорів у яких обов'язково повинні бути відображені вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). У документах повинно зазначатися, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, яка звертається за податковою знижкою, а копія договору має ідентифікувати заклад освіти – надавача послуг і здобувача освіти – отримувача послуг (його законного представника).
Чи має підприємець право на податкову знижку?
Відповідно до Податкового кодексу України, платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати.
Оскільки фізична особа-підприємець отримує дохід від підприємницької діяльності, який не є заробітною платою, тому така особа не має права скористатись податковою знижкою щодо таких доходів.
Право на податкову знижку матиме фізична особа-підприємець, яка є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.
Тобто, право на отримання податкової знижки мають платник податку та/або члени сім’ї першого ступеня спорідненості (батьки, чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені).
Особа, що хоче отримати виплату повинна відповідати наступним критеріям:
- мати громадянство України та реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;
- не бути приватним підприємцем;
- загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не перевищує суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а у випадках передбачених законом – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду.
Для отримання податкової знижки на навчання необхідно звернутися до територіального органу ДПС за місцем реєстрації платника податків.
Документи, що підтверджують право на податкову знижку на навчання:
- заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування;
- копія паспорта та РНОКПП особи, яка сплатила за навчання, крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті (якщо за навчання сплачує член сім’ї);
- копія паспорта (свідоцтва про народження) особи, яка навчається;
- податкова декларація про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859 (далі – податкова декларація);
- відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери щодо суми сплачених коштів за вказаний період;
- договір з навчальним закладом, в якому обов’язково повинно бути відображено вартість навчання та строк оплати;
- довідка про заробітну плату за звітний період з обов’язковим включенням сум утримуваних податків;
- документи, що підтверджують ступінь споріднення у разі компенсації вартості навчання членом сім’ї першого ступеня споріднення (наприклад, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб).