Відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: Декларування доходів громадян. Право на податкову знижку. На запитання платників податків відповідала начальник Трускавецької ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Олександра Яворська.
Хто має право отримати податкову знижку за навчання?
Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти або їх усиновлювачі, чоловік або дружина здобувача освіти, які є громадянами України та платниками податків. Знижка на навчання надається за оплату освітніх послуг в закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, але це має бути вітчизняний заклад освіти. Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата (підпункт 166.4.2. статті 166 Податкового кодексу України). Тобто отримати податкову знижку може лише фізична особа, яка отримує офіційно заробітну плату і платить із неї загальнодержавний податок на доходи.
Чи має право батько (мати) на відшкодування грошей за навчання дитини в закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти, який фактично здійснив оплату за її навчання, якщо договір укладений між навчальним закладом та дитиною та квитанції на оплату оформлені на ім’я дитини?
Нормами Податкового Кодексу визначено, що право на податкову знижку за витратами, понесеними у звітному (податковому) році на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти, виникає у платника податків, у якого сплата фактично підтверджена відповідними розрахунковими документами (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в яких зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, яка звертається за податковою знижкою, та копією договору, що ідентифікує заклад освіти – надавача послуг і здобувача освіти – отримувача послуг (його законного представника).
Які документи потрібні для оформлення податкової знижки на навчання?
Для оформлення податкової знижки на навчання потрібні такі документи:
копія паспорта особи, яка подає декларацію;
копія ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
копія паспорта/ свідоцтва про народження здобувача освіти;
копії квитанцій та/або платіжних доручень сплачених за навчання в звітному періоді;
довідка про нараховану заробітну плату, сплачений податок на доходи фізичних осіб та розмір податкової соціальної пільги ( у разі наявності) одного з батьків, що звертається за податковою знижкою;
копія договору про навчання у відповідному закладі освіти;
заповнити податкову декларацію про майновий стан і доходи та додаток Ф3 до неї.
Які документи, крім податкової декларації про майновий стан і доходи, повинен подати платник податку, щоб скористатись правом на нарахування податкової знижки за іпотечним кредитом?
Платник податків повинен надати документи, що підтверджують витрати, які включаються до податкової знижки:
кредитний договір та нотаріально завірений договір іпотеки;
відповідні платіжні документи, в яких чітко визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом та прізвище, ім’я, по-батькові платника податку як платника цих процентів (рахунок з відбитком каси про перерахування коштів, платіжне доручення банку з відміткою про перерахування коштів);
паспорт платника податку з позначкою про реєстрацію за місцезнаходженням житлового будинку (квартири, кімнати), щодо якого оформлено іпотечний житловий кредит або разом із паспортом з безконтактним електронним носієм – довідку про реєстрацію місця проживання, видану органом реєстрації.