Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

«Гаряча лінія» з питань декларування доходів, отриманих у 2022 році

опубліковано 18 січня 2023 о 11:51

Нещодавно у Дрогобицькій ДПІ ГУ ДПС у Львівській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань декларування громадянами доходів, отриманих у 2022 році. На запитання платників податків відповідав заступник начальника Дрогобицького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок Орест Бокач.

Надаємо відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків.

- Чи потрібно подавати декларацію про доходи, отримані минулого року за кордоном?

Так. Податковим кодексом України передбачено, що громадяни, які працювали за кордоном, повинні до 1 травня 2023 року подати річну податкову декларацію до територіального податкового органу  за місцем реєстрації та до 1 серпня 2023 року сплатити податок на доходи фізичних осіб (18 відс.) та військовий збір (1,5 відс.) із суми задекларованих доходів.

У випадку, коли  громадянин України легально працював за кордоном і перераховував гроші своїм родичам, то їх одержувачі, мають задекларувати отриманий  іноземний дохід і сплатити податок. Із зарплати легально працюючого за кордоном громадянина України сплачується податок за правилами країни отримання доходу.  Якщо між Україною і країною отримання доходу підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, і у фізичної особи є довідка про сплату податку за кордоном, то сума річного податкового зобов'язання зменшується на суму податку, сплаченого за кордоном.

- Хто повинен сплачувати податок з доходів фізичних осіб: фізична особа, яка продала автомобіль юридичній особі, чи підприємство-покупець?

У разі якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені розділом IV Податкового кодексу України функції податкового агента.  При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до ст.173 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.  

- Чи має право внутрішньо переміщена особа включити до податкової знижки  витрати понесені на оплату за договором оренди житла?

Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, нарахованого у вигляді заробітної плати, зменшеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу України, фактично сплачені ним протягом звітного податкового року суми коштів, у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.

При цьому, податкова знижка надається виключно за умови, що він та/або члени його сім’ї першого ступеня споріднення:

- не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованої території України;

- не отримують передбачених законодавством України бюджетних виплат для покриття витрат на проживання.

Розмір такої знижки не може перевищувати (у розрахунку на календарний рік) 30 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року.