У Дрогобицькій державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Деклараційна кампанія-2023». На запитання платників відповідала начальник відділу податкових сервісів Дрогобицької ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Наталія Козяк. Надаємо відповіді на питання, які цікавили платників податків.
- Який термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік?
Відповідно до п. п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу податкова декларація подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси (реєстрації). Декларування доходів, отриманих у 2022 році, завершиться до 1 травня 2023 року. Разом із тим, громадяни, які мають право на податкову знижку, мають право декларувати доходи впродовж усього поточного року.
З 01.01.2023 введено в дію нову форму податкової декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за №593/37929.
- Які способи декларування минулорічних статків?
Подаючи декларацію про майновий стан і доходи з 2022 рік є вибір, яким із трьох наявних способів задекларувати минулорічні статки.
Перший спосіб – подання декларації особисто або уповноваженою на це особою. Під зазначеним розуміється безпосереднє відвідування податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси.
При другому способі – декларацію можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. У такому разі потрібно врахувати наступний нюанс: таке відправлення платник податку зобов’язаний здійснити не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.
Третій спосіб подання декларації – найсучасніший – це декларування в електронній формі засобами електронного зв’язку. Утім, якщо вирішите скористатись саме цим шляхом і збираєтесь подати декларацію (через „Електронний кабінет платника податків”, що знаходиться на вебпорталі ДПС України в меню електронних сервісів), врахуйте вимоги законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (ЕЦП).
- Як оподатковується дохід у вигляді спадщини чи подарунка?
Дохід, отриманий фізичною особою у вигляді вартості успадкованого майна у межах, визначених розділом IV Податкового кодексу України (далі - ПКУ), оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу платника.
Зокрема, за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
Ставка 18% застосовується для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.
Фізичні особи, що одержали дохід у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість такої спадщини до складу загального річного оподатковуваного доходу. Такі фізичні особи можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставками 5% та 18%, зобов'язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року (до 1 травня 2023 року).