Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

«Гаряча лінія» - в Дрогобицькій ДПІ

опубліковано 19 квітня 2023 о 13:56

Нещодавно у  Дрогобицької ДПІ  відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія»  щодо оподаткування доходів громадян та основних змін у податковому законодавстві. На запитання платників відповідала фахівець центру обслуговування платників Дрогобицької ДПІ Наталія Козяк. 

У ході телефонної розмови платники цікавилися, за яких умов виникає обов’язок у платників податків щодо подання декларації про майновий стан і доходи та про порядок визначення мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) для суб’єктів господарювання і фізичних осіб, оскільки у 2023 році власники або користувачі земельних ділянок вперше сплачуватимуть МПЗ за свої земельні ділянки (паї) сільськогосподарського призначення. 

Фахівець також поінформув платників про використання суб’єктами господарювання РРО/ПРРО.

Ганна Ткач роз’яснила платникам норми податкового законодавства стосовно декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2022 року, хто зобов’язаний подати декларацію, а хто може скористатися правом на податкову знижку; як правильно задекларувати іноземні доходи, а також доходи від репетиторської діяльності, як змінилася форма податкової декларації тощо. Нагадав, що декларацію про майновий стан і доходи можна подати в електронному вигляді через Електронний кабінет (cabinet.tax.gov.ua) у розділі «ЕК для громадян» – «Податкова декларація про майновий стан і доходи». Скористатись зазначеним сервісом зможуть особи, які ідентифіковані за особистим ключем, виданим кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг.

На всі поставлені питання надано роз’яснення в межах чинного законодавства. Пропонуємо деякі запитання та відповіді на них.

- Фізична особа-резидент отримала іноземні доходи та сплатила податки за межами України: який документ потрібно надати контролюючому органу?

Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПКУ (18 відсотків).

Фізична особа – резидент, яка отримала іноземний дохід та сплатила податки за межами України, для отримання права на зарахування сплачених податків повинна надати довідку від державного органу країни, де отримувався такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування.

Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачене чинними міжнародними договорами України.

- Який Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу»?

Платники під час сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску з 01 липня 2023 року використовують виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу», який включає заповнення тільки двох обов’язкових полів, а саме «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису». Це не стосується платників єдиного рахунку.

Також, одночасно для всіх платників запроваджено перехідний період, який надає можливість до 01 липня 2023 року при сплаті податків, зборів, єдиного внеску використовувати і старий формат реквізиту «Призначення, платежу» (наказ Міністерства фінансів України від 24 липня 2015 року №666 втрачає чинність 01 липня 2023 року).

- Чи потрібен   РРО  для торгівлі продукцією власного виробництва? 

- Ні. Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону №265.

Разом з цим, пунктом 1 статті 9 Закону №265 визначено, що РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання.

- Чи подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо надавали послуги з  репетиторства? 

- Так.  Якщо викладач-репетитор у минулому році не був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності та надавав репетиторські послуги фізичним особам, він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного року, а також нарахувати і платити до бюджету податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та 1,5 відсотки військового податку.

До послуг репетиторства відноситься підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, дипломних робіт тощо.

Подати декларацію про майновий стан та доходи необхідно не пізніше 1 травня цього року до податкової інспекції за місцем реєстрації.