Пропонуємо відповіді заступника начальника Трускавецької ДПІ Світлани ПЕЩУК на деякі запитання платників податків.
1. Хто з ФОПів повинен використовувати РРО та ПРРО?
Реєстратори розрахункових операцій у 2023 році зобов’язані використовувати підприємці, які здійснюють розрахункові операції:
- фізичні особи підприємці 2-4 груп спрощеної системи оподаткування, незалежно від виду діяльності та обсягу доходу;
- фізичні особи підприємці на загальній системі оподаткування.
Таким чином, застосування РРО обов’язкове для підприємців, що ведуть розрахункові операції в готівковій чи безготівковій формі(із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів або наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
2. Чи потрібно застосовувати РРО/ПРРО платникам єдиного податку першої групи?
РРО/програмні РРО не застосовують платники єдиного податку першої групи.
3. Чи потрібно застосовувати РРО/ПРРО ФОПам незалежно від обраної системи оподаткування у разі здійснення розрахунків виключно безготівковим розрахунком?
РРО/ПРРО не застосовують у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок ФОПа, оскільки така операція не є розрахунковою. Тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати – поточний рахунок у форматі IBAN. При розрахунках в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим.
4. Як пов’язуються між собою ПРРО, господарські одиниці та касири?
ПРРО реєструється суб’єктом господарювання на окрему господарську одиницю реквізити якої зазначаються у розрахунковому документі (чеку).
Особи, дані щодо сертифікатів кваліфікованих/удосконалених електронних підписів яких внесено до Реєстру програмних РРО на підставі повідомлення за формою № 5-ПРРО, поданого суб’єктом господарювання, можуть проводити розрахункові операції у різний час (різні зміни) на різних ПРРО, що можуть бути розміщені на різних господарських об’єктах.