У Бориславській ДПІ була проведена чергова телефонна «гаряча лінія» за участі начальника ДПІ Павла Хохуна.
Павло Хохун роз’яснив дозвонювачам що підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за результатами 2022 року, яка подається до 31 грудня 2023 року.
Відповідно до ст.166 п.166.3 ПКУ подати декларацію з метою отримання податкової знижки мають право громадяни, які понесли витрати на користь закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.
Тобто, право на отримання податкової знижки мають платник податку або члени сім'ї першого ступеня споріднення(батьки, чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені). Якщо за навчання студента сплатили особи, які не є членами його сім'ї першого ступеня споріднення (дід, баба та інші особи), вони не мають права на податкову знижку. Умовами отримання податкової знижки на навчання є:
не бути приватним підприємцем;
мати громадянство України та реєстраційний номер облікової картки
платника податків, крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це і має про це відмітку у паспорті;
загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не перевищує суми річного загального оподаткованого доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків.
Разом з тим, право на податкову знижку має фізична особа-підприємець, яка одночасно є найманою особою, включно до доходів, одержаних у вигляді заробітної плати протягом звітного податкового року.
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Платники можуть подати декларацію в один із таких способів:
- особисто або уповноваженою на це особою;
- надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, але не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації;
- засобами електронного зв'язку в електронній формі (не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання декларації).
Звернув увагу, що для зручності платників та спрощення процедури декларування доходів громадянами, на офіційному вебпорталі ДПС в Електронному кабінеті у розділі «ЕК для громадян» працює електронний сервіс «Декларація про майновий стан і доходи». За допомогою цього сервісу можна заповнити декларацію та надіслати її до контролюючого органу в електронному вигляді з копіями первинних документів, зокрема, для використання права на податкову знижку.
Під час спілкування громадяни отримали вичерпні відповіді на всі запитання.