Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Черговий сеанс зв’язку «гаряча лінія» у Львівській ДПІ щодо новацій податкового законодавства

опубліковано 28 листопада 2023 о 10:01

Днями у Львівській  ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області відбулася «гаряча лінія» щодо новацій податкового законодавствавідповідно до норм Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». На запитання платників відповідала заступниця начальника Львівської  ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Олександра Гедз.

Чи передбачена відповідальність до суб’єкта господарювання за не подання (не своєчасне подання) реєстраційної заяви за ф. № 1-РРО із позначкою «Перереєстрація» у разі заміни версії внутрішнього програмного забезпечення?

      Олександра Ярославівна пояснила, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО та програмний РРО (ПРРО), відповідно) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послу» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 265). Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.Статтею 7 Закону № 265 передбачено, що порядок реєстрації, опломбування та застосування РРО, реєстрації та застосування ПРРО, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 2 глави 3 розд. II Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 із змінами та доповненнями у разі зміни даних щодо суб’єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні, у тому числі і версії внутрішнього програмного забезпечення РРО, суб’єкт господарювання протягом п’яти робочих днів, що настають за днем, коли виникли зміни або інші підстави для заміни реєстраційного посвідчення, подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО: заяву про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-РРО (далі – реєстраційна заява за ф. № 1-РРО), із позначкою «Перереєстрація» із зазначенням причини перереєстрації та реєстраційне посвідчення.

Реєстраційна заява за ф. № 1-РРО з позначкою «Перереєстрація» оформлюється та надається до контролюючого органу у тому самому порядку, що й заява про реєстрацію РРО (п. 3 глави 3 розд. II Порядку № 547).

Таким чином, алгоритм дій у разі зміни версії внутрішнього програмного забезпечення РРО, що має здійснити суб’єкт господарювання, чітко визначений вимогами Порядку № 547.

Разом з тим, Законом № 265 не передбачено відповідальності до суб’єктів господарювання за не подання (не своєчасне подання) реєстраційної заяви за формою № 1-РРО із позначкою «Перереєстрація» у разі заміни версії внутрішнього програмного забезпечення РРО.

Які документи подаються для отримання податкової знижки?

Фізична особа, яка звертається за податковою знижкою до податкового органу, окрім податкової декларації про майновий стан і доходу має подати копії документів, які підтверджують витрати, що включають до податкової знижки (платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів і особу, яка зверталася за податковою знижкою), а також копії договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів і строк оплати за такі товари. При цьому, оригінали вищевказаних документів підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом.

Крім того, абзацом 2 пп.166.2.2 статті 166 Податкового кодексу України передбачено, що відповідні витрати платник може підтвердити електронним розрахунковим документом. При цьому, в податковій декларації він зазначатиме лише реквізити електронного розрахункового документа.

Під час проведення заходу податківкавідповідала на численні запитання платників податків щодо обов’язковості використання РРО/ПРРО всіма фізичними особами-підприємцями на загальній системі оподаткування та платниками єдиного податку ІІ-ІVгруп.

Крім того,фахівець інформувала дозвонювачів, що з 1 серпня 2023 року набув чинності Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», яким поновлено відповідальність суб’єктів господарювання за порушення використання РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Також, Олександра Гедз поінформувала платників податків щодо підстав для подання податкової декларації про майновий стан і доходи, граничних строків сплати податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік, а також ознайомила з переліком витрат, дозволених для включення до податкової знижки. Водночас зазначила, що скористатися правом на податкову знижку та подати декларацію та копії первинних документів, фізичні особи мають право до 31 грудня 2023 року.