Начальник Трускавецької ДПІ Олександра ЯВОРСЬКА під час сеансу телефонного зв’язку “гаряча лінія” відповідала на запитання громадян щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних РРО суб’єктами господарювання. Надаємо відповіді на найактуальніші питання, з якими звертались платники податків.
- Як підприємцю зареєструвати програмний РРО?
Реєстрація програмного РРО здійснюється на підставі заяви про реєстрацію ПРРО за формою № 1-ПРРО. Така заява подається в електронній формі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій.
Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати програмний реєстратор розрахункових операцій, має перебувати на обліку в податковій службі. Також на обліку має перебувати господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган шляхом подання повідомлення за формою № 20-ОПП. Крім того, якщо є наймана особа-касир, то суб’єкт господарювання повідомляє про сертифікати електронних підписів або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО.
Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій та завантаження програмного забезпечення такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.
- Чи застосовується відповідальність до ФОП - платника єдиного податку за проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО на неповну суму вартості проданих товарів?
За проведення розрахункових операцій без застосування РРО, не проведення їх на повну суму, не видачу розрахункового документа до підприємців платників єдиного податку ІІ, ІІІ та IV груп, крім тих, які здійснюють продаж підакцизних товарів, реалізують технічно складні побутові товари, лікарські засоби, вироби медичного призначення і ювелірні вироби будуть застосовані штрафи в розмірі 25% вартості проданих із порушенням товарів – за перше порушення та 50% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне порушення. До решти суб’єктів господарювання застосовуватимуться штрафні санкції в розмірі 100% при першому порушенні і 150% при кожному наступному порушенні.
- Як здійснюється програмування найменування товарів (послуг) через ПРРО?
Програмування найменування товарів (послуг) через ПРРРО здійснюється оператором (касиром) самостійно шляхом додавання таких товарів за допомогою самого програмного забезпечення або за допомогою імпорту раніше підготованого переліку номенклатури, який формується для кожного програмного забезпечення у окремому форматі згідно з інструкцією, що додається до того ж архіву, що і програмне забезпечення.
- Якщо платник податків змінив місцезнаходження, чи потрібно робити перереєстрацію РРО?
Відповідно до Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 із змінами та доповненнями (далі – Порядок) встановлено, що у разі зміни місцезнаходження або місця проживання, унаслідок яких змінюється контролюючий орган, в якому суб’єкт господарювання обліковується як платник податків за основним місцем обліку, протягом двох робочих днів після переведення платника податків на обслуговування до контролюючого органу за новим місцем обліку засобами інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС здійснюється перереєстрація РРО до контролюючого органу за новим основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків.
Реєстраційне посвідчення, видане суб’єкту господарювання згідно з цим Порядком контролюючим органом за попереднім місцем обліку, залишається чинним до моменту виникнення змін у даних щодо суб’єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні.
Документи щодо реєстрації/перереєстрації РРО, які знаходились в контролюючому органі за попереднім основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків, передаються разом з обліковою справою до контролюючого органу за новим основним місцем обліку такого платника податків.