Днями за участі начальниці відділу обліку платників та об’єктів оподаткування Львівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Львівській області Наталії Кочмар відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». Додзвонювачів цікавили такі питання:
Чи має право суб’єкт господарювання реалізовувати пальне на АЗС без застосування РРО?
Наталія Кочмар нагадує, що суб’єкти господарювання при реалізації пального на АЗС зобов’язані проводити такі розрахункові операції на повну суму покупки через належним чином зареєстрований, опломбований, переведений у фіскальний режим роботи спеціалізований реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) та в обов’язковому порядку надавати споживачу розрахунковий документ встановленої форми і змісту.
Використання програмних РРО при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється.
Нагадаємо, згідно з п.п. 14.1.141 прим. 1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI пальне – це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ.
Правові відносини у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних РРО (далі – ПРРО) встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 265).
Пунктами 1, 2 та 3 ст. 3 Закону № 265 встановлено, зокрема, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів;
надавати особі, яка отримує послугу або відмовляється від неї, при отриманні послуг в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції;
застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій (далі – Реєстр РРО), та/або ПРРО з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Використання ПРРО при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється.
Яким чином здійснити тестування ПРРО?
Програмне забезпечення програмного реєстратора розрахункових операцій від ДПС (WEB, Android, iOS, Windows) у тому числі передбачає роботу в тестовому режимі. Тестовий режим роботи ПРРО- це особливий режим, при активації якого усі операції проводяться у тестовому режимі та реєструються фіскальним сервером контролюючого органу. При цьому, на друкованій формі тестового чека та фіскального звітного чека відображається напис: «Тестовий нефіскальний чек», «Тестовий нефіскальний звітний чек» відповідно. Налаштування тестового режиму необхідно здійснювати для ПРРО із закритою зміною. Для активації тестового режиму ПРРО від ДПС необхідно перейти у меню «Налаштування» та обрати розділ «Тестовий режим». Після цього у поле пошуку ввести фіскальний номер ПРРО, на якому планується проводити тестування, або обрати його із запропонованого переліку. Також можливо перевести у тестовий режим роботи всі зареєстровані суб’єктом господарювання ПРРО одночасно. Для цього у розділі «Тестовий режим» необхідно натиснути кнопку «Активувати для всіх кас». Після завершення тестування ПРРО у розділі «Тестовий режим» в меню «Налаштування» необхідно обрати режим «не активовано» для такого ПРРО або «Вимкнути для всіх кас» відповідно для всіх ПРРО.
Розробники ПРРО для випробування розробленого ними програмного забезпечення також мають можливість протестувати розроблений ПРРО та передбачити у його програмному забезпеченні функцію тестування ПРРО для користувачів.
Якщо розробник ПРРО обрав для його роботи АРІ фіскального сервера Єдине вікно подання електронної звітності, то тестові документи, що створюються ПРРО (чек, Z-звіт), повинні містити елемент true.
Наталія Кочмар також розповіла додзвонювачам про кампанію декларування громадянами доходів, отриманих впродовж 2023 року.
Податківка також відповідала платникам податків на запитання щодо дотримання законодавства у сфері використання РРО та ПРРО, порядку реєстрації РРО та програмного РРО, застосування штрафних санкцій в разі порушення вимог податкового законодавства у сфері готівкових розрахунків.