Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

"Гаряча лінія" Сокальської ДПІ – про декларування громадянами доходів, отриманих у 2023 році

опубліковано 12 березня 2024 о 10:19

Відбувся сеанс телефонного з’язку щодо декларування громадянами доходів, одержаних у 2023 році, за участі старшого державного інспектора Сокальської ДПІ Ілони Міщук. 

Пропонуємо ознайомитись з окремими відповідями на запитання платників податків. 

Чи оподатковується ПДФО дохід у вигляді спадщини (подарунку), отриманий платником податку від ФО - резидента, в тому числі від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, та за якою ставкою?  

Об’єкти спадщини (дарування), що отримуються резидентами від резидента – члена сім’ї першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою. Об’єкти спадщини (дарування), що отримуються від членів сім’ї, які не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб, а саме: за ставкою 5 % та військовим збором 1,5 %.  

Чи потрібно подавати декларацію у разі роботи за сумісництвом?  

Ні, якщо трудові відносини були оформлені належним чином, згідно діючого законодавства. Адже роботодавці, які виплачували дохід мали статус податкового агента і на них покладено обов’язок  утримувати належні суми податку із нарахованих доходів та своєчасно перераховувати їх до бюджету.   

Які терміни подання декларації громадянами?  

Податковим кодексу України встановлено, що громадяни, які отримували доходи що підлягають декларуванню,  мають про них повідомити в декларації та сплатити належну суму податку, у обов’язковому порядку. Для них граничний термін подання декларації – не пізніше 1 травня 2024 року. Платники, які хочуть скористатися правом на податкову знижку, подають декларацію впродовж 2024 року (до 31.12.2024 року). 

Чи можна подати декларацію не відвідуючи податкову?  

Платник має на вибір декілька варіантів подання декларації. Перший – це подати декларацію особисто. Другий – направити по пошті. При цьому, слід врахувати, що таке відправлення має бути з описом вкладеного  повідомленням про вручення. Крім того, лист має бути відправленим не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання. І третій варіант – це використання засобу електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису. Тобто, платник через сервіс «Електронний кабінет» має можливість заповнити декларацію не виходячи з дому та перевіривши її направити до контролюючого органу.  

Який порядок сплати ПДФО з доходів, одержаних фізичною особою від надання нерухомості в оренду іншій фізичній особі?  

Якщо орендар є фізичною особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, є платник податку – орендодавець.  

При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок на доходи фізичних осіб до бюджету в строки, встановлені ПКУ для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу.  

Суми отриманого доходу, сплаченого протягом звітного податкового року податку на доходи фізичних осіб та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи.  

За якою формою подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи? 

З 01.01.2024 діє нова форма податкової декларації та інструкція щодо її заповнення, оновлена редакція яких затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28 серпня 2023 року № 467.