Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Стрийська ДПІ: «Гаряча лінія» на тему: «Декларування громадянами доходів, отриманих у 2024 році»

опубліковано 24 квітня 2025 о 14:33

З 1 січня 2025 року стартувала та наразі триває кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2024 року. Тож днями начальник  Стрийської ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Володимир Гребінь під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» відповів на запитання щодо цієї теми. 

 

Питання: Коли виникає обов’язок щодо подання декларації про доходи?  

Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає:  

при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення тощо; 

при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відносяться, зокрема, операції з інвестиційними активами; 

при отриманні іноземних доходів; 

та в інших випадках передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.  

Разом з тим, слід зазначити, що обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:  

від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; 

виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ; 

від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до розділу IV ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ; 

у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ПКУ. 


Питання: Які граничні строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи? 

Граничні строки подання декларації за звітний (податковий) 2024 рік:  

для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;  

для громадян, які відповідно до норм  розділу IV ПКУ зобов’язані подавати декларацію, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – до  1 травня року, що настає за звітним;  

для фізичних осіб, які декларують право на податкову знижку – по 31 грудня включно наступного за звітним роком.  

Якщо останній день строку подання Декларації припадає на вихідний чи святковий день, то останнім днем строку буде вважатися операційний (банківський) день, що настає за звітним або святковим днем.  

 

Питання:  Як декларується дохід від отримання спадщини? 

Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу.  

 За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;  

За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.  

Ставка 18% застосовується для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.  

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.  

Отже, фізичні особи, що одержали дохід у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість такої спадщини до складу загального річного оподатковуваного доходу.  

 Такі фізичні особи можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.  

 Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставками 5% та 18%, зобов'язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року (до 1 травня 2025 року).  

Питання:  Чи підлягає декларуванню дохід, отриманий громадянином від здачі в оренду земельної ділянки? 

Якщо громадянин надає в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення, земельну частку (пай), майновий пай, податки від отриманого доходу сплачує орендар, який є податковим агентом платника податків.  

Особа, яка отримує доходи від надання в оренду власного нерухомого майна іншій фізичній особі, відповідно до норм Податкового кодексу України є особою, відповідальною за повноту та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору до бюджету. Тому за результатами звітного податкового року громадянин зобов’язаний подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій задекларувати суму отриманого доходу та визначити податкові зобов’язання.  

Відповідно до п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкова декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом ІV ПКУ. Також, фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання.  

 

Питання: Який граничний термін подання декларації для громадян ?

До 30.04.2025 включно – громадянам, які зобов’язані подати податкову декларацію;  

 до 31.12.2025 включно – громадянам, які мають право на податкову знижку.  

 

Питання: Як можна подати декларацію про майновий стан і доходи? 

Податкову декларацію про майновий стан і доходи можна подати  платником податків  в один з таких способів:  

- особисто за місцем своєї податкової адреси або уповноваженою на це особою;  

- надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;  

- в електронному вигляді - через Електронний кабінет платника.