Платниками рентної плати за користування надрами є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (п. 252.1. ст. 252 ПКУ).
Об'єктом оподаткування є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини, що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством (п. 252.3. ст. 252 ПКУ).
Базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (п. 252.6. ст. 252 ПКУ).
Вартість відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин:
- за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);
- за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини.
Ставки рентної плати за користування надрами установлюються у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини у таких розмірах(п. 252.20. ст. 252 ПКУ): від 0,75 до 70,0 відсотків, наприклад:
- Нафта, газовий конденсат – 31,0 %; природний газ – 29,0 % та 70,0 %.
- Вугілля – 0,75 %, 1,0 %, 1,5%.
- Води підземні – 5,0 %.
- Неенергетичні, нерудні (неметаловмісні (неметалічні) корисні копалини, грязі лікувальні – 5,0 %.
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу дорівнює календарному місяцю (п. 257.1. ст. 257 ПКУ):
Платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подає податкові декларації (п. 257.3. ст. 257 ПКУ):
- за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;
- за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України;
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.