Не всі знають, що частину сплачених податків можна повернути, якщо заповнити та подати податкову декларацію про майновий стан та доходи та оформити податкову знижку. Як це зробити? Про це зазначила під час інтерв’ю заступник начальника Головного управління ДПС у Львівській області Галина Романишин.
З доходів громадян справляється податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставками 18, 9, 5 та 0 відсотків, а також військовий збір у розмірі 1,5 відс з доходів. Податок з заробітної плати щомісячно перераховує до бюджету роботодавець або податковий агент. Наприклад, якщо ваша заробітна плата становить 40 тис грн на місяць, за вас роботодавець перерахує до бюджету: 7 200 грн ПДФО та 600 грн військового збору.
Проте частину сплачених податків можна повернути, якщо заповнити та подати податкову декларацію про майновий стан та доходи та оформити податкову знижку.
Податкова знижка — це сума витрат, на яку можна зменшити річну заробітну плату. Потрібно бути резидентом України, мати реєстраційний номер облікової картки платника податку (або дозвіл використовувати для податкових цілей реквізити паспорту), та отримувати офіційну заробітну плату. Якщо ви займаєтесь бізнесом та отримуєте підприємницький дохід, повернути частину сплачених податків через податкову знижку не вдасться.
По друге, товари або послуги, вартість яких ви хочете включити до податкової знижки мають бути придбані у вітчизняних підприємств, а витрати - підтверджені відповідними платіжними документами (квитанціями, чеками, договорами тощо).
Зменшити заробітну плату можна, якщо ви витратили кошти на виплату: відсотків за іпотечним кредитом, благодійних внесків, навчання, репродуктивні технології, пенсійних внесків, встановлення газобалонного обладнання, будівництва доступного житла, орендну плату за житло (для переселенців з тимчасово-окупованих територій) та допомоги лікарням для запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (тільки за 2020 рік).
За кожним з цих видів витрат є свої нюанси, проте найбільш поширеним є отримання податкової знижки саме на навчання.
Витрати на які саме види освіти дозволено включити до податкової знижки? На даний час на оплату послуг дитячих садочків, шкіл, закладів вищої освіти, професійно-технічних закладів, позашкільного навчання (гуртки, спортшколи, тощо).
Повернути частину коштів від вартості навчання на курсах і тренінгах нині не можна.
Важливим є те, що ви можете віднести до знижки витрати на оплату як власного навчання так і ваших рідних (родичів першого ступеня споріднення), якщо вони ще не отримують заробітну плату. Якщо ж ваші діти вже працевлаштовані, потрібно спланувати ваші фінанси так, щоб вони самостійно (або з вашою допомогою) оформили та отримали таку знижку.
Одним з ключових нюансів є те, що основним видом діяльності закладу освіти (це може бути і фізична особа-підприємець) має бути саме освітня діяльність (перевірити це можна у спеціальному державному реєстрі).
При отриманні податкової знижки важливим є правильне оформлення документів, а саме: в договорі на отримання освітніх послуг та квитанціях мають бути зазначені ваші дані.
Як вже зазначалось, ключовим для отримання податкової знижки є заповнення та подання декларації про майновий стан та доходи. Для цього є різні способи, проте найбільш оптимальним є подання її через електронний кабінет платника податків. Для того, щоб скористатись такою опцією необхідно мати електронний цифровий підпис-зараз є багато сервісів для його отримання.
Для отримання податкової знижки за 2020 рік декларацію можна подати по 31 грудня 2021 року (включно). Так що ви ще встигаєте.