Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Порядок оподаткування ПДФО та військовим збором доходу фізичної особи від операцій з криптовалютою

опубліковано 07 квітня 2023 о 10:41

Головне управління ДПС у Львівській області інформує, що об’єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об’єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов’язує виникнення у платника податкового обов’язку.

При цьому, податковий обов’язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими ПКУ пов’язує сплату ним податку.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV ПКУ, згідно з п.163.1 ст.163 якого об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи – це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

При цьому оподаткування іноземних доходів встановлено п.170.11 ст.170 ПКУ.

Крім того, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються інші доходи, крім зазначених у ст.165 ПКУ.

Також доходи, визначені ст.163 ПКУ, є об'єктом оподаткування військовим збором.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуванимй дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку ПДФО 18 відсотків, і ставку військового збору 1,5 відсотка.

Водночас платнику податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (даді – податкова декларація) за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок і військовий збір з таких доходів.

Порядок подання податкової декларації визначено ст. 179 ПКУ.

На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.

Враховуючи викладене, дохід, отриманий фізичною особою від продажу криптовалюти включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід, якщо джерело виплати цього доходу є іноземним, або як інший дохід, якщо виплата доходу здійснюється фізичною особою – резидентом на території України.

При цьому, оподаткуванню підлягає сума коштів, яка отримується платником податків від операцій з криптовалютою.