Головне управління ДПС у Львівській області повідомляє, що з урахуванням змін, внесених Законом України від 3 листопада 2022 року № 2720–ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі» пунктом 141.13 статті 141 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено особливості оподаткування податком на прибуток підприємств діяльності торгівлі валютними цінностями у готівковій формі.
Відповідні зміни до форми Податкової накладної з податку на прибуток підприємств внесені наказом Мінфіну «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 20.02.2023 р. № 101 (далі – наказ № 101), які набрали чинності з 31.03.2023 р. та передбачають доповнення Декларації
Новими рядками 26 ОВ, 27 – 28 для відображення суми авансових внесків з пунктів обміну іноземних валют:
· що мають бути сплачені у звітному (податковому) періоді (р. 26 ОВ);
· що мають бути сплачені у попередньому звітному (податковому) періоді поточного року (р. 27);
· нарахованої за результатами останнього звітного (податкового) періоду (р. 28).
Новим розділом «Виправлення помилок щодо суми авансових внесків з пунктів обміну іноземних валют» з рядками 38 – 41 для відображення:
· Збільшення (зменшення) податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (р. 38);
· Суми штрафу (5 %) при відображенні недоплати у складі декларації, що подається за звітний (податковий) період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання (р. 39);
· Пені, нарахованої на виконання вимог п. п. 129.1.3 ст. 129 ПКУ (р. 40);
· Суми штрафу (3 %) при відображенні недоплати в уточнюючій декларації (р. 41);
Новим Додатком ОВ;
В таблиці «Наявність додатків 13» позицією ОВ;
Додаток ЗП доповнено:
· Новим рядком 16.5, в якому зазначається сума нарахованих та сплачених протягом звітного (податкового) періоду авансових внесків з податку на прибуток підприємств, що зменшує податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств;
· У рядку 16 Додатка ЗП враховується показник рядка 16.5 Додатка ЗП, для зменшення нарахованої суми податку.
Додаток ВП аналогічно основній формі Декларації доповнено рядками 26 ОВ, 27 – 28 та новим розділом «Виправлення помилок щодо суми авансових внесків з пунктів обміну іноземних валют» з рядками 36 – 38.
Платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти (далі - Реєстр) станом на перше число поточного місяця.
Реєстр ведеться Національним банком України та відповідно до п.п. 141.13.5 п. 141.13 ст. 13 ПКУ щомісяця подається до ДПС з інформацією щодо пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця, із зазначенням їх місцезнаходження та суб’єкта господарювання, від імені якого відповідний пункт обміну іноземної валюти має право здійснювати торгівлю іноземною валютою у готівковій формі.
Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягають сплаті до бюджету, платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, визначаються відповідно до п. 141.13 ст. 141 ПКУ (п. 137.11 ст. 137 ПКУ).
Звертаємо увагу! Авансові внески з пунктів обміну іноземних валют сплачуються щомісяця, починаючи зі січня 2023 року та зазначають у Декларації.
Додатково. Для зручності та допомоги платникам податків при складанні податкової звітності Державна податкова служба України розробила відеоролик «Відображення в податковій декларації з податку на прибуток підприємств сум авансових внесків з пунктів обміну іноземних валют», з яким можна ознайомитися за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/691705.html