Головне управління ДПС у Львівській області надає розяґснення, як заповнити розрахункову частину Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).
Форма декларації затверджена Міністерством фінансів України від 18.02.2022 № 83 «Про внесення змін до форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.03.2022 за № 303/ 37639.
Заповнення розрахункової частини Податкової декларації з плати за землю
Одиниці виміру
У розділах І «Розрахунок суми земельного податку» та ІІ «Розрахунок суми орендної плати» показники зазначаються у таких одиницях виміру: площа – у гектарах з чотирма десятковими знаками або у кв. м – з двома десятковими знаками; грошові показники (нормативна грошова оцінка, річна сума земельного податку або орендної плати, сума пільги) – у гривнях із двома десятковими знаками.
Категорія (цільове призначення) земельних ділянок
У колонці 2 розділу І та розділу ІІ зазначається категорія (цільове призначення) земельних ділянок, яка має відповідати інформації, зазначеній у документах, що засвідчують/підтверджують право власності/користування земельними ділянками.
Проставляється номер арабськими цифрами (форма ХХ.ХХ) згідно з Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 821 (далі – Класифікатор).
До відома: коди цільового призначення земельних ділянок згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, ідентичні кодам згідно з Класифікатором.
Якщо у правовстановлюючих документах не зазначено цільове призначення земельної ділянки, або такий код відрізняється від коду за Класифікатором, платник самостійно обирає з Класифікатора код, який найбільше відповідає цільовому призначенню своєї земельної ділянки, та зазначає у колонці 2 обраний код.
Документи, які засвідчують/підтверджують право власності/користування/право на земельну частку (пай)
У колонці 3 розділу І зазначається один із видів права: 1- власність, 2 – постійне користування, 3 – оренда, 4 – право на земельну частку (пай). У розділі І не може зазначатися вид права 3 (оренда). За цим видом справляється орендна плата, щодо якої заповнюється розділ ІІ декларації. У колонці 4 зазначається серія та номер документа згідно з правовстановлюючими документами.
Державна реєстрація прав власності/користування
У розділі І у колонках 5,6 інформація щодо державної реєстрації прав власності/користування (реєстрації документів, які засвідчують/підтверджують право власності/користування/ право на земельну частку/пай)) зазначається у разі наявності такої реєстрації.
Питання щодо наявності державної реєстрації може виникати щодо земельних ділянок усіх форм власності, сформованих до 2004 року, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру, а також земельних ділянок усіх форм власності, речові права на які (документи, що посвідчують права на них) зареєстровано до 1 січня 2013 року, але відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру»).
У розділі ІІ у колонках 5, 6 інформація щодо державної реєстрації прав користування згідно з договором оренди зазначається у разі наявності такої реєстрації.
Дата закінчення терміну дії договору оренди (розділ ІІ)
Зазначається у колонці 7 розділу ІІ у форматі дд.мр.рррр відповідно до укладеного договору оренди землі державної або комунальної власності.
Якщо в договорі оренди визначено тільки строк дії договору (період, на який він укладається), то дата закінчення дії договору оренди обчислюється платником самостійно від дати його укладення.
Період володіння/користування
У колонці 7 розділу І та колонці 8 розділу ІІ зазначається частка неповного місяця, розрахована за формулою: кількість днів володіння або користування у місяці/загальна кількість днів у місяці.
Зазначається у форматі з чотирма десятковими знаками. Наприклад, по земельній ділянці право власності виникло 17 лютого поточного року, отже період володіння у лютому дорівнює 12 днів. Частка володіння дорівнює 28/12 = 0,4286.
Заповнення цих колонок обов’язкова тільки у разі виникнення/припинення права власності/користування земельною ділянкою не з першого/останнього числа календарного місяця. У колонці 8 розділу І та колонці 9 розділу ІІ зазначається кількість повних місяців.
Сума частки неповного місяця та кількості повних місяців має дорівнювати періоду часу володіння/користування земельною ділянкою протягом звітного року.
Місце розташування об’єкта (ів) оподаткування
У колонках 10 -11 розділу І та колонках 11- 12 розділу ІІ зазначається код за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці та адреса (згідно з правовстановлюючими документами), де розташована земельна ділянка.
Якщо об’єкт оподаткування розташований за межами конкретного населеного пункту, то зазначається код за КАТОТТГ цього населеного пункту, а адреса зазначається умовно, наприклад, «за межами села N».
Якщо неможливо визначити, за межами якого саме населеного пункту знаходиться об’єкт оподаткування, то у декларації зазначається код територіальної громади, на території якої знаходиться об’єкт оподаткування. У такому випадку він має співпадати з кодом територіальної громади, що зазначений у рядку 7 декларації, адреса розташування у такому разі також зазначається умовно, наприклад, «територія Y територіальної громади».
Якщо у документах на право володіння/користування (зокрема, у документах старого зразка) відсутня інформація про місцезнаходження об’єкту оподаткування, то у деклараціях зазначається код населеного пункту та адреса фактичного місця розташування об’єкту оподаткування.
Площа земельної ділянки
Площа зазначається згідно з правовстановлюючими документами з урахуванням норм п.п. 14.1.130 п.14.1. ст.. 14 Податкового кодексу України: у межах населеного пункту – у квадратних метрах, за межами населеного пункту – у гектарах.
Детальніше – у відеоролику «Заповнення Податкової звітності ДПС України з плати за землю (земельний податок та,або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності», який розробила ДПС України для допомоги громадянам при складанні податкової звітності.
Відеоролик можна переглянути тут.