Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Питання – відповіді, які найчастіше запитують платники податків

опубліковано 01 серпня 2024 о 08:04

Управління оподаткування фізичних осіб  Головного управління ДПС у Львівській області поінформували, з якими запитаннями найчастіше зверталися платники податків Львівщини за телефонами “гарячої лінії” та надали такі роз’яснення.

Як розраховують податок за землю і коли його треба сплатити?

- Ставки плати за землю, який сплачується на відповідній території встановлюють органи місцевого самоврядування. Загалом ставка податку за земельні ділянки встановлюється у розмірі не більше як 3% їх нормативно-грошової оцінки (для земель загального користування – не більше як 1% їх нормативно грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь – не менше як 0,3%  та не більше 1%). Тому сума нарахованого податку за землю залежить від нормативно – грошової оцінки і від розміру ставки, яку встановлюють органи місцевого самоврядування.

Податкові повідомлення-рішення надсилаються власникам земельних ділянок до 1 липня, а сплатити податок за землю необхідно впродовж 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення. 

- Хто має пільги по сплаті податку за землю?

- Від сплати земельного податку звільняються пенсіонери (за віком), громадяни, які виховують трьох і більше дітей віком до 18  років, особи з інвалідністю І та ІІ груп, ветерани війни. 

Також звільняються від сплати земельного податку власники паїв, якщо передадуть земельні ділянки в оренду платнику єдиного податку четвертої групи. 

- Як розраховують податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки? 

- Ставки податку для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості встановлюються за рішенням органів місцевого самоврядування, у розмірі, що не перевищує 1,5 відс. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом  на 1 січня звітного (податкового) року, за 1м.кв.

З інформацією щодо ставок податків, встановлених кожним органом місцевого самоврядування в Україні, можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.

База оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи – платника податку зменшується для квартир – на 60 м.кв., для житлових будинків – на 120 кв.м., для різних типів нерухомості , коли у власності квартира та житловий будинок – на 180 кв.м.

- Хто має право не платити за "зайві квадрати"?

- Не сплачувати податок на нерухомість мають право громадяни, які проживають на територіях, де тривають воєнні дії. Також це стосується українців, домівки яких розташовані на тимчасово окупованій території. Українці, чиї житла стали непридатними для проживання внаслідок війни, тобто були зруйновані або сильно пошкоджені, теж можуть не платити податок.

А також за "зайві квадрати" мають право не платити:

· багатодітні сім'ї;

· одинокі матері, які виховують сиріт або дітей з інвалідністю;

· учасники АТО;

· заклади освіти;

· релігійні організації.

Що стосується пенсіонерів, то їхня нерухомість за нормами підлягає оподаткуванню. Вік власника житла не скасовує його обов'язку сплачувати податок за надлишкову житлову площу.

- Куди громадянин може звернутися, якщо не згідний із сумою нарахованого податку?

При отриманні податкового повідомлення-рішення, платнику немає потреби оскаржувати рішення через суд чи до ДПС України, якщо не згідний із сумою нарахованого податку.

Все уточнити можна звернувшись до податкового органу за місцем реєстрації з оригіналами документів на право власності на нерухомість.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і вручає йому нове податкове повідомлення-рішення. 

При розгляді скарг встановлено, що відповідно до даних інформаційно-телекомунікаційної системи (далі-ІТС) «Податковий блок» за кожним Скаржником зареєстроване право власності на об’єкт житлової нерухомості (житловий будинок). Оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено контролюючим органом на підставі даних ІТС «Податковий блок» та не враховано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про те, що право власності Скаржників на зазначені об’єкти житлової нерухомості було припинено відповідно у 2019 та 2015 роках.

За таких обставин, оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

 

Контакти гарячих ліній ГУ ДПС у Львівській області: https://lv.tax.gov.ua/kontakti//

Комунікаційна платформа: lv.ikc@tax.gov.ua 

Підписатись на сторінку Фейсбук https://www.facebook.com/tax.lviv

Приєднатись до офіційного каналу ДПС у Львівській області Телеграм: https://t.me/tax_service_Lviv   

Повідомити про порушення податкового законодавства можна за допомогою чат-бота «StopViolationBot».