Фахівцями управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області проведено аналіз запитань з якими найчастіше зверталися платники податків Львівщини за телефонами “гарячої лінії” з питань декларування доходів громадян та надали роз’яснення на актуальні запитання.
1. Платник податку у 2024 році відчужив корпоративні права товариства іншій фізичній особі по вартості придбання. Інвестиційного доходу немає. Чи необхідно подавати податкову декларацію?
Відповідно до п.п. 170.2.1 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.
Отже, в даному випадку платник податку повинен подати податкову декларацію за наслідками 2024 року.
2. Платник податку протягом 2024 року працював за кордоном, отримував там зарплату та сплатив там податки. Чи необхідно подавати декларацію?
Відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізичні особи – резиденти, які отримують іноземні доходи. Об’єктом оподаткування є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).
Порядок оподаткування іноземних доходів регулюється п. 170.11 ст. 170 Кодексу, п.п. 170.11.1 якого визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою податку на доходи фізичних осіб 18 відсотків, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім окремих випадків, передбачених п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
Відповідно до п. 164.4 ст. 164 Кодексу під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Слід зазначити, що відповідно до п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, визначивши суму такого зменшення у річній податковій декларації.
Згідно з п. 13.5 ст. 13 Кодексу для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, потрібно надати до податкового органу за своєю адресою легалізовану у встановленому порядку з нотаріально завіреним перекладом українською мовою довідку, отриману від державного органу країни, де отримується такий дохід, уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку, базу та/або об’єкт оподаткування.
Отже, в даному випадку платник податку повинен подати податкову декларацію за наслідками 2024 року.
У разі відсутності в платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, такий платник зобов’язаний до 1 травня 2025 року подати заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня 2025 року.
3. Платник податку у 2024 році продав легковий автомобіль та мопед. Чи підлягає оподаткуванню дохід від продажу мопеда?
Оподаткування доходу від продажу транспортних засобів регулюється статтею 173 Кодексу.
Відповідно до п.173.1 цієї статті дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 Кодексу, - 5 відсотків.
Як виняток із положень пункту 173.1, дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.
Отже, у випадку продажу протягом року одного легкового автомобіля та мопеда, такий дохід не оподатковується.