Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Микола Никитюк: Сумлінні платники – опора бюджету в умовах війни

опубліковано 16 травня 2025 о 15:22

Над виконанням яких основних завдань зараз працює податкова Львівщини, як комунікує з громадськістю, як платники Львівщини наповнюють бюджети усіх рівнів, скільки у регіоні проживає мільйонерів? На ці та інші запитання відповідає в. о. начальника Головного управління ДПС у Львівській області Микола НИКИТЮК.

Миколо Вікторовичу, головне завдання податкової – це адміністрування податків. Яка зараз ситуація у Львівській області зі сплатою податків до державного та місцевого бюджетів?
Попри тенденції в податковій службі на покращення якості та оперативності надання послуг платникам податків, основними завданнями ДПС залишаються контроль за повнотою нарахування та своєчасністю сплати податків та зборів.

Надходження коштів до бюджетів усіх рівнів радше є частково результатом нашої роботи. Чому частково? Левова доля надходжень в бюджет – це заслуга сумлінних платників податків, які і в умовах війни продовжують працювати та підтримувати державу та Збройні сили України.

Треба зазначити, що Львівщина за 4 місяці цього року виконала бюджетний розпис як по надходженнях до Державного бюджету, так і до місцевих бюджетів області.

До загального фонду Держбюджету  Головним управлінням ДПС у Львівській області надійшло від платників понад 13 млрд грн податків та зборів, що порівняно з минулорічними показниками на 31,5% або на 3,1 млрд грн більше.

Крім цього, надходження єдиного внеску на соціальне страхування сягає 11,9 млрд гривень.

Місцеві бюджети Львівщини за січень- квітень поповнились на 11 млрд гривень. Це плюс 21% або 1.8 млрд грн до січня – квітня 2024 року.

Найбільші надходження серед територіальних громад області до загального фонду місцевих бюджетів за 4 місяці цього року по Львівській МТГ – 5335 млн гривень, Стрийській МТГ – 364 млн гривень, Червоноградській МТГ – 254 млн грн та Дрогобицькій МТГ – 257 млн гривень, серед селищних громад – Славська – 163 млн гривень.

Завершилася Деклараційна кампанія – 2025. Наскільки активно в ній взяли участь жителі Львівщини. Яких видів доходів найбільше отримували і скільки повинні будуть сплатити податків?
Станом на 01 травня 2025 року жителі Львівщини подали 17 643 податкові декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік та задекларували дохід  12 746,7 млн гривень.

Громадяни, які зобов’язані подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, подали 6 346 декларацій та задекларували 7 022,8 млн гривень доходів за минулий рік. За результатами декларування громадяни самостійно визначили до сплати податку на доходи фізичних осіб 336,8 млн грн та з військового збору 51,3 млн гривень.

Порівняно з минулим роком сума самостійно нарахованих податкових зобов’язань з ПДФО більша на 130,5 млн грн та з військового збору – на 18,5 млн гривень.

За підсумками деклараційної кампанії Львівщина увійшла у ТОП 3 в Україні.

Згідно з поданими деклараціями першість належить доходам у вигляді спадщини. Зокрема, було подано 2 787 декларацій, загальна сума задекларованих доходів складає 1 391,5 млн гривень. Сума ПДФО до сплати 60,9 млн гривень, військового збору – 18,5 млн гривень.

З доходів від оренди подано 1 234 декларації, загальна сума доходів – 200,0 млн гривень. Сума ПДФО до сплати 2,3 млн гривень, військового збору – 0,1 млн гривень.

Також жителі Львівщини активно декларували іноземні доходи: станом на 1 травня цього року було подано 964 декларації, загальна сума доходів – 1 174,2 млн гривень. Сума ПДФО до сплати 134,7 млн гривень, військового збору – 18,1 млн гривень.

З інших доходів – додаткове благо – 2275 декларацій, загальна сума доходів – 179,6 млн гривень. Сума ПДФО до сплати складає 11,2 млн гривень, військового збору – 0,1 млн гривень.

Цьогорічна деклараційна кампанія засвідчила зростання рівня податкової свідомості громадян, їх розуміння необхідності сплати податків. Щиро дякую кожному, хто добровільно задекларував доходи.

Скільки цьогоріч на Львівщині нарахували декларантів - мільйонерів?
Усього  у Львівській області під час Деклараційної кампанії – 2025 року  1240 громадян задекларували дохід понад 1 млн грн та визначили податкові зобов’язання з ПДФО 232,1 млн грн та з військового збору 31,5 млн гривень. Порівняно з минулим роком кількість платників, що задекларувала понад 1 млн грн  зросла на 337, ПДФО – на 99,6 млн грн та військового збору – на 11  млн гривень.

Найчастіше з таких громадян задекларовано:

- спадщину – 378 декларацій, загальна сума задекларованих доходів складає 758,8 млн гривень;
- продаж майна – 215 декларацій, загальна сума доходів – 690 млн гривень;
- інвестиційний дохід – 109 декларацій, загальна сума доходів – 1 755,9 млн гривень;
- іноземні доходи – 88 декларацій, загальна сума доходів – 1 087,1 млн гривень.

Нагадаю, що декларацію про майновий стан та доходи для отримання податкової знижки можна подавати до контролюючих органів можна до 31 грудня 2025 року. Детальніше про процес подання декларацій та важливі терміни можна дізнатися із вебпорталу ГУ ДПС у Львівській області та  сторінки у Фейсбуці. Декларації можна подати особисто, надіслати поштою або найзручніший та найсучасніший спосіб – через Електронний кабінет платника податків.

Над виконанням яких основних завдань зараз працює Головне управління ДПС у Львівській області?
Основний меседж керівництва ДПС України – податкова служба працює для платників податків.

Це дало додатковий імпульс для усіх структурних підрозділів, керівництва ДПС області щодо активізації роботи з громадськістю, бізнесом для вирішення нагальних питань, що виникають в процесі адміністрування податків, їх нарахування і сплати суб’єктами господарювання.

Значну роботу було проведено по вирішенню одного з найболючіших питань для бізнесу щодо блокування податкових накладних.

Керівники відповідних підрозділів систематично проводять онлайн вебінари для платників податків, проводяться зустрічі за участі громадських організацій, бізнес – омбудсмена.

У лютому створено консультаційний центр з питань роботи СМКОР.

Майже за три місяці роботи Консультаційного центру надійшло 570 звернень від платників ПДВ. Було проведено 580 зустрічей фахівців з ПДВ та представників суб’єктів господарювання.

Результатами проведеної роботи стало розблокування понад майже 24 тис.  податкових накладних, враховано понад 240 таблиць даних, 34 платників ПДВ виключено із переліку ризикових.

ДПС працює над втіленням пропозицій керівника ДПС України Руслана Кравченка щодо змін до нормативно-правових актів, які  позитивно вплинуть на процес розблокування податкових накладних, яке  відбувається, зокрема, через умови чинного законодавства, що регулює зазначене питання.

Хочу поінформувати Вас про ще одну ініціативу ДПС з вирішення проблеми оподаткування мобілізованих фізичних осіб – підприємців.

Так, мобілізованим ФОП відповідно до чинного законодавства продовжують нараховувати єдиний податок, військовий збір в автоматичному режимі.  На сьогодні понад 3 тис. мобілізованих ФОП по Україні мають податковий борг майже 30 млн гривень. Вони можуть бути звільнені від сплати податків, якщо подадуть заяву за місцем податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації.  На практиці вкластися в такий термін вкрай важко.

Керівництво ДПС вже визначило конкретні заходи, щоб допомогти підприємцям, які стали на захист країни: ДПС напрацьовує свої пропозиції до законодавства, щоб збільшити терміни подання заяви. Також ДПС ініціювала підписання протоколу з Міноборони, щоб мати точну інформацію щодо мобілізованих ФОП.

Один із основних меседжів, які зараз декларує податкова – це здобуття довіри громадян та бізнесу. Які заходи проводять податківці Львівщини та які з них є найбільш дієвими, на Вашу думку?
Минулого року внаслідок реорганізації ГУ ДПС у Львівській області відбулося скорочення штатної чисельності на 9 відсотків.

Попри це результативність роботи залишається на високому рівні.

Завдяки використанню електронних технологій, високому професіоналізму працівників основні завдання виконуються у повному обсязі.

Платникам податків хочу нагадати, що в ГУ ДПС у Львівській області на Стрийській, 35 у Львові  можна швидко та безкоштовно отримати електронний підпис. Правда, це можна зробити і в банківських установах, також на платній основі в суб’єктів господарювання, що мають відповідну акредитацію.

Чому це важливо?

Наявність електронного підпису дає можливість платнику податку скористатися майже усіма адміністративними послугами в онлайн-режимі через Електронний кабінет платника.

Є можливість подати заяву про бажання платника податків отримувати документи в електронному вигляді. Це дуже просто зробити в Електронному кабінеті платника, який є відкритим для кожного платника податку – як суб’єкта господарювання, так і громадянина. У заяві достатньо зазначити лише свою електронну пошту  та підписати її електронним підписом. Нами на субсайті та соцмережах податкової (Фейсбук, Ютуб) розміщена відповідна відео інструкція.

Платник податку зможе не лише оперативно реагувати на те чи інше питання, у нього буде уся інформація про нараховані та сплачені податки і збори, зокрема про податок на нерухоме майно та плату за землю, наявність чи відсутність податкового боргу.

Уся інформація буде надходити в Електронний кабінет платника з одночасним повідомленням про це на зазначену у заяві електронну скриньку.

На сьогодні лише 10% платників подали заяву про бажання отримувати документи від ДПС в електронному вигляді.

Для отримання будь-якої адміністративної послуги платники податку можуть заздалегідь зарезервувати бажану дату та час для її отримання. Відповідний відеоролик – інструкція розміщено на субсайті ГУ ДПС у області та соціальних мережах Фейсбук та Ютуб.

Найзатребуваніша адміністративна послуга – це отримання реєстраційного номера облікової картки платника податку –  ідентифікаційного коду.

Така послуга надається органами податкової служби незалежно від місця реєстрації чи проживання особи. На субсайті та соціальних мережах розміщено відеоролик про порядок отримання вказаної послуги.

Для ефективної та оперативної комунікації з бізнес-спільнотою та громадськістю працює Комунікаційна податкова платформа, протягом робочого дня працюють телефони «гарячих ліній» в усіх структурних підрозділах ГУ, де можна оперативно отримати відповідь на питання чи усну консультацію з питань оподаткування.

ГУ ДПС у області налагодило активну комунікацію з бізнес-асоціаціями та громадськими організаціями підприємців. При ГУ ДПС у Львівській області діє Громадська рада, що налічує 35 членів – представників громадських організацій Львівщини.

Комунікація з громадськістю дає нам можливість почути проблеми бізнесу, вчасно вживати необхідні заходи для уникнення проблемних питань з адміністрування податків і зборів.

В країні йде війна, і сплата податків в цей час стає критично важливою. Це головне джерело фінансування армії – зброї, техніки, медикаментів і всього, що необхідно для оборони.

Крім цього, податкова дисципліна свідчить про єдність і стійкість нашого народу. Це підвищує довіру наших іноземних партнерів і допомагає залучати зовнішню підтримку. 

Сплачуючи податки, кожен робить свій внесок у перемогу навіть якщо не тримає зброї в руках. 

 

Розмовляв Андрій Болкун, Leopolis.news