Днями у Львівській ДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: єдиний рахунок для сплати податків і зборів усіма платниками податків.
На запитання громадян відповідав завідувач сектору організації роботи ЦОП Львівської ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Михайло Володимирович Шайнер.
Нагадаємо, що єдиний рахунок – це рахунок, який може використовуватися для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків і зборів, ЄСВ та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи . Це один рахунок для сплати податків і зборів усіма платниками податків (як юридичними, так і фізичними особами).
Єдиний рахунок відкривається в Казначействі на ім’я податкової служби, проте гроші, які враховуються на цьому рахунку, податковій не належать.
Через єдиний рахунок можна сплачувати такі податки і збори:
- єдиний податок;
- ЄСВ;
- ПДФО;
- податок на прибуток підприємств;
- рентну плату;
- інші платежі, контроль за сплатою яких закріплений за податковою.
ЗАПИТАННЯ: Як підключити єдиний рахунок? Чи можна від нього відмовитися?
Використання єдиного рахунка не є обов’язковим для платників податків.
Якщо платник визначив зручну таку новацію, тоді йому потрібно подати повідомлення про використання єдиного рахунка через електронний кабінет.
Через кабінет платника та «Єдине вікно подання електронної звітності» подати повідомлення за формою J/F 1307001 «Повідомлення про використання єдиного рахунку». Вас мають включити до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
Подати повідомлення можна в будь-який час, без прив'язки до початку року чи кварталу.
Аналогічним чином, тобто направивши повідомлення через електронний кабінет, платник податків може відмовитися від використання єдиного рахунка.
Але є суттєвий нюанс: якщо перейшли — зобов'язані використовувати. Якщо подали повідомлення про використання єдиного рахунку, будете зобов'язані використовувати його до кінця року. Якщо в 2021 р. перейдете на сплату податків на єдиний рахунок, відмовитися від нього можна буде лише з 1 січня 2022 р. (абз. 4 п. 351.2 ПКУ).
Важливо пам’ятати, що платник податків має право повідомити податкову про використання єдиного рахунка або ж про відмову від його використання тільки один раз протягом календарного року . Використання єдиного рахунка починається з робочого дня, що настає за днем подання повідомлення.
Наприклад, якщо платник податків подав повідомлення про використання єдиного рахунка 24.05.21 р., то він може почати його використовувати вже з 25.05.21 р. Подати повідомлення про відмову, то припинити використання єдиного рахунка платник податків зможе лише з 1 січня наступного року. Наприклад, платник податків подав повідомлення про припинення використання єдиного рахунка 10.08.21 р. Отже, припинити його використовувати він зможе тільки з 01.01.22 р.
Також слід пам’ятати, що коли платник податків, який використовує єдиний рахунок, за звичкою перерахує гроші для сплати податку (збору) на бюджетний рахунок такого податку (збору) (крім ПДВ, акцизу і держдивідендів), такі кошти вважатимуться помилково сплаченими (вони будуть повернені на поточний рахунок платника податків у банку).
ЗАПИТАННЯ: Як поповнюється єдиний рахунок?
Для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) за податками і зборами, ЄСВ та іншими платежами на єдиний рахунок зараховуються :
- сплачені з поточного рахунка платника податків у банку;
- що справляються податковою з поточного рахунка платника податків у банку;
- справляються в рамках виконавчого провадження за податками і зборами, ЄСВ та іншими платежами, що надійшли з депозитних рахунків органів державної виконавчої служби;
- помилково та/або надмірно сплачені суми грошового зобов’язання і пені;
- помилково сплачені суми ЄСВ.
З єдиного рахунка кошти перераховуються:
на бюджетні рахунки – для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі, – для зарахування ЄСВ;
на поточний рахунок платника податків у банку – якщо вони є помилковими та/або надмірно сплаченими.
ЗАПИТАННЯ: Як відбувається рух грошей на єдиному рахунку?
Зобов’язання перерахувати гроші на єдиний рахунок для сплати податків і зборів уважається виконаним з моменту ініціації переказу .Тобто у момент подання платіжного доручення на сплату податків (зборів).
Перераховані платником податків суми податкова сама розподіляє на підставі реєстрів, які направляє щодня (за винятком вихідних і святкових днів) до Казначейства в розрізі кожного платника податків. На підставі такого реєстру Казначейство перераховує гроші до відповідного бюджету .
При формуванні реєстру податкова керується, зокрема, інформацією, яка міститься :
- у розрахункових документах на зарахування коштів на єдиний рахунок (платіжних доручень); у поданих платником податків податкових деклараціях (розрахунках), звітах з ЄСВ, за якими настав строк сплати податкових зобов’язань з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків.
- Якщо гроші на єдиний рахунок перераховуються для сплати зобов’язань за декларацією, податкова при формуванні реєстру керуватиметься даними декларацій. А якщо гроші перераховуються, наприклад, для сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ при виплаті зарплати – тоді використовуватиметься інформація з платіжного доручення.
ЗАПИТАННЯ: Як податкова розподіляє кошти з єдиного рахунка?
Погашення зобов’язань за податками (зборами) за рахунок сум, що надійшли на єдиний рахунок, здійснюватиметься в порядку черговості, установленої п. 351.6 ПК, а саме:
у першу чергу – погашатиметься недоїмка з ЄСВ;
у другу чергу – податковий борг із податку або збору, заборгованість за іншими платежами згідно із черговістю їх виникнення, з огляду на положення п. 131.2 ПК;
у третю чергу – грошові зобов’язання, визначені на підставі податкових повідомлень-рішень (далі – ППР), у хронологічному порядку надходження розрахункових документів на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі розрахункові документи містять дату і номер відповідного ППР;
у четверту чергу – визначені платником податків (податковим агентом) грошові зобов’язання із загальнодержавних податків і зборів, місцевих податків, ЄСВ – у хронологічному порядку надходження розрахункових документів на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі розрахункові документи містять інформацію про призначення відповідного платежу та його отримувача;
у п’яту чергу – грошові зобов’язання із загальнодержавних податків і зборів у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків), у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з огляду на строки сплати;
у шосту чергу – грошові зобов’язання з місцевих податків у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків), у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з огляду на строки сплати;
у сьому чергу – інші платежі у хронологічному порядку надходження розрахункових документів на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі розрахункові документи містять інформацію про призначення відповідного платежу та його отримувача.