Платниками рентної плати за спеціальне використання води є, зокрема, водокористувачі — суб’єкти господарювання, які використовують воду для потреб рибництва (п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу).
Об’єктом оподаткування рентною платою є фактичний обсяг води, необхідної для поповнення водних об’єктів під час розведення риби та інших водних живих ресурсів (у тому числі для поповнення, яке пов’язане із втратами води на фільтрацію та випаровування) (пп. 255.3.2 п. 255.3 зазначеної статті). При цьому під терміном «випаровування» слід розуміти процес переходу рідини у газоподібний стан, який відбувається за будь-якої температури.
Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів води, необхідної для поповнення водних об’єктів під час розведення риби та інших водних живих ресурсів (у тому числі для поповнення, яке пов’язане із втратами води на фільтрацію та випаровування), та ставок рентної плати (пп. 255.11.8 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).
Таким чином, суб’єкт господарювання, який отримав дозвіл на спецводокористування, але не здійснює діяльність, тобто не використовує ставок з метою вирощування риби, є платником рентної плати та повинен подавати податкову звітність за спецвикористання води наростаючим підсумком (якщо діяльність не здійснюється, то у звітності проставляються прокреслення). Починаючи з того звітного періоду (кварталу), в якому вперше відбулося фактичне використання ним води для поповнення ставків під час розведення риби, у тому числі для поповнення, яке пов’язане із втратами води на фільтрацію та випаровування, він зобов’язаний сплачувати рентну плату за використання фактичних обсягів води.